Dodana: 19 maj 2016 19:02

Zmodyfikowana: 19 maj 2016 19:02

Pospolite żywoty martwych Polaków. Spektakl dyplomowy studentów kierunku aktorskiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej

Przedstawienie wyreżyserował Marcin Wierzchowski, który wspólnie ze studentami tworzył scenariusz spektaklu podczas kilku miesięcy prób. Jedna z części spektaklu została zainspirowana książką Marcina Kąckiego „Białystok. Biała siła. Czarna pamięć”.

Ilustracja do artykułu FACEBOOK_fot_Bartek_Warzecha_â_Źę_DSC5606_CB (1).jpg

Premiera odbyła się 10 kwietnia, ale spektakl będzie jeszcze pokazywany w siedzibie Wydziału w sali Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego 12, 13, 14 Czerwca 2016 r. o godz. 18:00

Heinrich Schliemann, odkrywca Troi i grobu Agamemnona, powiedział, że można by w życiu nie robić nic przyjemniejszego, jak wygrzebywać relikty przeszłości. Są wśród bohaterów POSPOLITYCH ŻYWOTÓW tacy, którzy pod tym stwierdzeniem podpisaliby się obiema rękami; są tacy, którzy nie grzebią, ale którym przeszłość towarzyszy na co dzień; są wreszcie i tacy, których przeszłość i sięganie w jej otchłań przeraża i paraliżuje.

A zatem jak to jest: Czy myślenie o przeszłości wzmacnia mnie czy osłabia? Jak przeszłość wpływa na moją teraźniejszość? Czy kształtuje moją przyszłość? Czy jest święta? Ile wiem o swoich przodkach? Czyje błędy powielam? Co wiem o Holokauście? Czy nie żyję w beztroskim przekonaniu, że to tylko historia? Czy potrafię sobie wyobrazić, że z kościołów robione są stajnie? Że połowa ludności zostaje zabita? Że w salach gimnastycznych składuje się trupy? Co czuję, wiedząc, że spaceruję po bruku, który pił krew? Czy czuję się patriotą? Czy gotów jestem zginąć za mój kraj? Czy gdybym był Żydem, byłbym zadowolony z tego, co Polacy zrobili z pozostałościami po mojej kulturze? Co chciałbym im powiedzieć, co zrobić? Czy potrafię rozmawiać z ludźmi o innych przekonaniach? Czy potrafimy być jeszcze wspólnotą, plemieniem, społeczeństwem, narodem? Czy potrafię prosić o wybaczenie w imieniu katów? Czy potrafię przebaczyć? - Spełnia się chińskie przekleństwo: żyjemy w ciekawych czasach, w podzielonym kraju.

I choć ten spektakl narodził się z lęku przed tym, że dla kogoś mogłoby w Polsce zabraknąć miejsca - dla lewaków albo prawicowców, dla katolików albo żydów, dla homo albo hetero - oraz że ciemne karty historii mogłyby się powtórzyć, to powstał on po to, byśmy spróbowali zacząć rozmawiać o życiu dla Polski, a nie o śmierci dla niej. Jedna z 3 części spektaklu jest odpowiedzią na książkę Marcina Kąckiego „BIAŁYSTOK Biała siła, czarna pamięć”.

 

12, 13, 14 Czerwca godz. 18:00

Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego, ul. Sienkiewicza 14 Białystok

POSPOLITE ŻYWOTY MARTWYCH POLAKÓW w Akademii Teatralnej w Białymstoku

Spektakl jest dyplomem studentów kierunku aktorskiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

Scenariusz:
Marcin Wierzchowski, Daniel Sołtysiński i Zespół Aktorski
Reżyseria:
Marcin Wierzchowski
Scenografia, kostiumy, projekcje:
Mirek Kaczmarek
Muzyka:
Patryk Ołdziejewski & Friends

Obsada:
Olimpia Bogusz
Rafał Iwański
Jakub Klimaszewski
Daniel Lasecki
Zuzanna Łuczak
Helena Marczewska
Urszula Mazur 
Rafał Pietrzak
Małgorzata Rytel 
Agnieszka Turek
Izabela Zachowicz
Dawid Kobiela (III rok)

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook