Dodana: 26 czerwiec 2017 15:02

Zmodyfikowana: 26 czerwiec 2017 15:50

Podlaski Pomost Kultury – WOAK podpisał umowy z 15. realizatorami lokalnych projektów edukacji kulturowej

Na konkurs „Zapraszamy do Gry – Lokalne Projekty Edukacji Kulturowej” wpłynęło z całego województwa 50 projektów. Komisja konkursowa zaakceptowała 15 i one właśnie otrzymają dofinansowanie na realizację projektów edukacji kulturowej. Poszczególne projekty otrzymały dofinansowanie od 6 do 12 tyś zł. Suma dofinansowania – 120 tys. zł.

Ilustracja do artykułu P1150755.jpg

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku realizuje trzyletni projekt Podlaski Pomost Kultury, w  ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Jako regionalny koordynator, w ramach II etapu konkursu regrantingowego „Zapraszamy do gry”, wyłonionych zostało 15 podmiotów z województwa podlaskiego, które uzyskały wsparcie finansowe na zrealizowanie lokalnych projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży.

Każdy z nich został oceniony przez ekspertów zewnętrznych oraz przedstawicieli WOAK-u. Przy ocenie projektów ważne było: dostosowanie planowanych działań do lokalnych potrzeb, atrakcyjność działań, ich oryginalność, multimedialność, innowacyjność, wykorzystanie lokalnego potencjału i zaangażowanie lokalnej społeczności. Jury brało również  pod uwagę, czy dany projekt jest odpowiedzią na wyniki diagnozy potrzeb kulturalnych, którą WOAK przeprowadził wspólnie z Fundacją SocLab i czy zakłada współpracę środowisk oświaty i kultury.

To już druga edycja programu, niestety w tym roku Narodowe Centrum Kultury znacznie zmniejszyło finansowanie projektu. Jednak - jak podkreślił Cezary Mielko dyrektor WOAK w Białymstoku - utrzymanie dofinansowania na ubiegłorocznym poziomie było możliwe dzięki wsparciu samorządu województwa podlaskiego.

- Narzędzi, które wspierają kulturę nie jest wiele, dlatego każdy projekt jest wartościowy. Wszystkim Państwu, których projekty zostały w konkursie wyłonione, dziękuję za zaangażowanie i aktywność. To dzięki Wam Podlaski Pomost Kultury może realizować swoje działania – powiedział wicemarszałek Maciej Żywno.

Wśród wyłonionych w konkursie projektów znajdują się, podobnie jak w roku ubiegłym – od warsztatów plastycznych, teatralnych, kulinarnych, po publikacje, blogi i gry połączone z odkrywaniem lokalnej historii i rejestrowaniem wspomnień mieszkańców. Większość projektów ma charakter interdyscyplinarny, łączy wiele różnych działań. Każdy zakłada współpracę środowisk oświaty i kultury. Wiele realizować będzie działania mające wymiar międzypokoleniowy, integrujące dzieci i młodzież z rodzicami oraz seniorami.

Do ciekawszych pewnie należą: audiowizualny spacer po Gminie Michałowo, tablice informacyjne o lokalnych zabytkach w Krynkach, czy książka kucharska z lokalnymi przepisami w Rajgrodzie.

Jak podkreślił koordynator projektu Damian Dworakowski, każdy z lokalnych realizatorów ma swojego opiekuna z zespołu pracowników WOAK-u. Na dzisiejszym spotkaniu oprócz podpisania umów lokalni realizatorzy projektów poznali się ze swoimi opiekunami.

- To spotkanie pozwoliło też rozwiać szereg wątpliwości, my ze swojej strony będziemy wspierać na każdym etapie i pomagać w realizacji projektów.

Projekty będą realizowane od 1 lipca do końca października br.

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook