Dodana: 8 maj 2017 13:35

Zmodyfikowana: 8 maj 2017 15:12

Podlasie SlowFest Sztuka. Kulinaria. Natura

Supraśl i Województwo Podlaskie staną się na dwa i pół miesiąca miejscem interdyscyplinarnego festiwalu Podlasie SlowFest Sztuka. Kulinaria. Natura. O idei festiwalu, który 1 lipca rozpocznie się w Supraślu opowiedzieli dziś, 8 maja w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej Roman Gutek – prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i pomysłodawca Festiwalu, Maciej Żywno Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Anatol Wap, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP i Radosław Dobrowolski Burmistrz Miasta i Gminy Supraśl.

Ilustracja do artykułu slowfest-04.jpg

SlowFest jest skierowany do osób poszukujących kameralnych wydarzeń kulturalnych, wyciszenia oraz alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Festiwal z założenia ma być rozciągnięty w czasie - przez dwa i pół miesiąca odbywać się będzie jedno lub dwa artystyczne wydarzenia dziennie, co ma sprzyjać uważniejszemu odbiorowi sztuki oraz kontemplacji.

Różne dziedziny twórczości (film, muzyka, teatr, literatura, słuchowiska radiowe, sztuki wizualne) będą współistniały z innymi propozycjami (kulinaria, warsztaty, wycieczki i spacery tematyczne). SlowFest prezentować będzie dorobek niekonwencjonalnych artystów z różnych stron świata, a jednocześnie położy nacisk na współpracę z twórcami z Podlasia i podlaskimi instytucjami kultury oraz aktywne uczestnictwo miejscowej społeczności.

- Będzie to nawet nie pierwsza, a zerowa edycja festiwalu, ponieważ uczymy się dopiero Białegostoku, Podlasia, Supraśla – mówi Roman Gutek, pomysłodawca Festiwalu -  Najpierw pojawiło się miejsce, idea festiwalu chodziła mi po głowie, ale najpierw było miejsce – Supraśl. Nie chcemy burzyć ciszy Supraśla, nie chcemy go zadeptać, chcemy dać przestrzeń i twórcom, i widzom, stworzyć warunki do obcowania z kulturą i sztuką i może stworzy się coś nowego, unikalnego.

Ogromna większość wydarzeń będzie zlokalizowana w Supraślu, ale będą też imprezy w całym województwie: W Muzeum Wsi – kulinarne, w Ciechanowcu – literackie, w Sejnach, Krasnogrudzie – muzyczne.

- Dla samorządu województwa podlaskiego jest to inicjatywa niezwykle pożądana, pojawił się partner przedsięwzięcia, który nas do współpracy zaprosił i zachęcił. Przedstawił  niezwykle ciekawe zagospodarowanie nowych przestrzeni. Idea slow, by połączyć przyrodę z kulturą powinno w naszym regionie być jak najbardziej naturalne, bo i jedno i drugie mamy na wysokim poziomie. Mam nadzieję, że to będzie dobry początek dłuższej współpracy – powiedział wicemarszałek Maciej Żywno.

Koszty festiwalu nie są do końca oszacowane. Roman Gutek przewiduje, że będzie kosztował kilkaset tysięcy: jedną trzecią (250 tys. zł)  pokrywa samorząd województwa,  jedną trzecią – Gutek Film, a jedną trzecią – sponsor, jakim jest Żubr.

 

W programie Festiwalu znajdują się pokazy filmów - około 30 tytułów - pokazy mało znanych w Polsce, reprezentujących nurt slow cinema, m.in.: Lava Diaza, Tsai Ming-lianga, Bruno Dumonta, Carlosa Reygadasa, Weerasethakula Apichatponga, Alberta Serry, Lisandro Alonso, Piotra Dumały, Marcina Dudziaka. Retrospektywa filmów Andrieja Tarkowskiego (odnowione cyfrowo kopie). Pokazy europejskich filmów dla dzieci i młodzieży (ponad 20 tytułów).

Prezentacja ciekawych, oryginalnych, niszowych zjawisk muzycznych. Każdy koncert będzie wyjątkowym doznaniem estetycznym oraz podróżą w nowy obszar dźwięków. Wśród zaproszonych artystów są wykonawcy proponujący subtelne odmiany muzyki improwizowanej, dawnej, klasycznej, jazzu, world music, artyści łączący najwyższe walory artystyczne z korzeniami muzyki tradycyjnej.

Współpraca z Piotrem Tomaszukiem i Teatrem Wierszalin, retrospektywa w związku z 25-leciem istnienia Teatru, siedem spektakli.

Rezydencje autorów. Czytania w plenerze, dyskusje, happeningi, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy z autorów przygotuje, we współpracy z artystami z innych dziedzin sztuki, finałowe czytanie swoich tekstów.

Instalacja "Plantacja" Alicji Patanowskiej w centrum Supraśla. "Plantacja" to projekt łączący szkło (szklanki, słoiki) z porcelanowymi formami w których sadzi się rośliny, obserwując wzrastające korzenie i liście. Porcelanowe formy powstaną w czasie warsztatów ceramicznych dla mieszkańców prowadzonych przez artystkę, którzy posadzą swoje rośliny w przygotowanych przez nich porcelanowych formach. Swoje rośliny będą "doglądali" przez cały festiwal, po festiwalu zabiorą je do siebie.

Degustacje i pokazy filmów o tematyce kulinarnej zorganizowane przez FILMS for FOOD. Zaproszeni szefowie będą przygotowywać specjalne kolacje (6 kolacji) z lokalnych produktów (część z nich będzie inspirowana filmami), a także będą prowadzić warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych. Wśród zaproszonych szefów kuchni znajdą się m.in. : Justyna Słupska Kartaczowska, Malika Szyc- Juchnowicz (kolacja na ogniu), Joanna Jakubiuk, Michał Arciszewski i Łukasz Rakowski. W repertuarze sekcji filmów kulinarnych znajdą się np. : "Uczta Babette", "W obronie jedzenia", "Slow Food Story", czy "The Goddesses of Food". Większość kolacji i degustacji odbędzie się w restauracji Prowincja w Supraślu, część w plenerze w gospodarstwach agroturystycznych na Podlasiu.

A także spacery i wędrówki tematyczne, wycieczki oraz warsztaty muzyczne, pisania ikon, relaksacyjne, praca z ciałem i oddechem.

Od 5 czerwca rozpocznie się internetowa sprzedaż biletów, a 29 czerwca sprzedaż biletów w kasie Domu Kultury w Supraślu.

Szczegóły na stronie: www.podlasieslowfest.pl

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook