Dodana: 30 listopad 2015 11:39

Zmodyfikowana: 30 listopad 2015 11:39

"Pocztówki z podróży" - pokaz filmów o Afryce oraz koncert Kuby Kuyateha z Gambii w ramach Festiwalu Żubroffka w Białowieży

Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia serdecznie zaprasza w czwartek, 3 grudnia o 18.00 na Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA 2015. Zostanie pokazany zestaw filmów krótkometrażowych UCHODŹCY – POCZTÓWKI Z PODRÓŻY. Towarzyszyć mu będzie spotkanie z Przemysławem Stępniem, urodzonym w Zambii znawcą kinematografii afrykańskiej, twórcą i dyrektorem artystycznym festiwalu Afrykamera oraz koncert Buby Kuyateha, gambijskiego muzyka grającego na korze - tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie.

Ilustracja do artykułu uchodzcy (3)_m.jpg

Głównym organizatorem Żubroffki jest Białostocki Ośrodek Kultury. Na pokaz w Białowieży do sali Kina Żubr zaprasza współorganiztor Żubroffki - Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia.

„Uchodźcy” to temat wywołujący dziś lęki, bo często postrzegany w uproszczonym kontekście narodowościowej logiki i strachu przed „innym”. Ludzie często nie rozumieją, że uchodźca to specyficzny uciekinier – człowiek pozbawiony domu, ratujący się ucieczką nie w poszukiwaniu raju na ziemi, ale próbujący uniknąć piekła. Jak w każdej masie, nie ma samych ideałów. Zapominamy jednak, że praktycznie nie istnieje naród, który w swej przeszłości nie generował uchodźców. Od czasów pierwszego rozbioru aż po ostateczny upadek komunizmu, Polacy byli przygarniani przez obce narody.

Obecny napływ uchodźców jest trudnym społeczno-kulturowym fenomenem. Nie chodzi tylko o skalę zdarzenia, ale także o kulturową obcość tej fali. Blok „Uchodźcy: Pocztówki z podróży” stara się przybliżyć ich niedolę: nie jest to beztroska wędrówka przez kontynenty, ale odbywana z wielkim poświęceniem i upokorzeniem próba znalezienia pokoju na ziemi. Zestaw został ułożony tak, żeby ukazać początek i koniec podróży uchodźcy – od pierwotnej ucieczki („Elmando”, „Godka Cirka”), przez paniczną próbę znalezienia nowego domu na obczyźnie („Bądź mi sojusznikiem”) i upokorzenia, które dotykają ich w tejże podróży („Aissa”) aż po ważkie pytanie: Co potem? Kiedy wojna się kończy, powrót uchodźcy – wtopionego już w lokalną tkankę społeczną – do starego domu oznacza zazwyczaj zniszczenie nowo stworzonego...

Pokazane zostaną filmy krótkometrażowe:

Elmando, dir./reż. Anton Octavian, Rumunia, DRKongo 2014, 3′5''
Godka cirka - Hole in the Sky, dir./reż. Àlex Lora, Antonio Tibaldi, USA 2013, 10'
Waramutseho, dir./reż. Kouemo Auguste Bernard, Belgia 2009, 21''
Aissa, dir./reż. Clément Tréhin-Lalanne, Francja 2014, 8'
Bądź mi sojusznikiem , dir./reż. Rosine Mfetgo Mbakam, Kamerun 2012, 21'
The Cessation / Ustanie, reż. Lotte Manicom, RPA, Angola 2014, 16'

Po projekcji i spotkaniu zagra Buba Kuyateha, gambijski muzyk grający na korze - tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie. Artysta urodzony w Gambii, na zachodnim wybrzeżu Afryki należy do znanej rodziny Jali, od pokoleń zajmującej się muzyką i przekazywaniem tradycji i historii w języku Mandinke, nie posiadającym formy pisemnej.

ŻUBROFFKA - święto krótkiego filmu

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA świętuje w tym roku swoje 10-lecie! Jubileuszowa edycja Festiwalu odbędzie się od 2 do 6 grudnia w Białymstoku i na Podlasiu.
ŻUBROFFKA od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem - jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata. Selekcjonerzy wybierają zwykle około 100 najciekawszych filmów (spośród ponad tysiąca!) do siedmiu konkursów. Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W tym roku, w ciągu pięciu dni widzowie będą mogli zobaczyć łącznie ponad 250 krótkich filmów!

Jury ocenia filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni), dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz dwóch ogólnoświatowych (Kids, Music video). Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę - Dzikiego Żubra.
www.zubroffka.pl

organizator: Białostocki Ośrodek Kultury - DKF "GAG"
współorganizator w Białowieży: Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, partner: Białowieski Ośrodek Kultury


3 grudnia (czwartek), godz. 18:00 Białowieża / Kino Żubr, ul. Sportowa 1

wstęp wolny

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook