Dodana: 18 wrzesień 2018 10:34

Zmodyfikowana: 18 wrzesień 2018 10:34

Plener i wernisaż prac artystów z Polski, Białorusi i Ukrainy z okazji ECDay 2018

Z okazji przypadającego we wrześniu Dnia Współpracy Europejskiej (ECDay – European Cooperation Day) 2018, Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 zorganizował w Zamościu międzynarodowy plener malarski. Wzięło w nim udział piętnastu artystów z tych trzech krajów czworo z Polski wschodniej, sześciu z Białorusi i pięciu z Ukrainy. Tematem pleneru była architektura Zamościa, zwanego „Perłą Renesansu”, jako część dziedzictwa kulturowego pogranicza. Prace zostały wykonane w technice pasteli suchych, a ich reprodukcje trafią do kalendarza Programu na rok 2019. Województwo podlaskie reprezentowały dwie artystki Grażyna Ostaszewska i Elżbieta Grzybek

Ilustracja do artykułu Plener ECDay 2018 (10).jpg

Dla artystów uczestniczących w plenerze była to okazja nie tylko do poznania i utrwalenia w obrazach miasta wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, ale także wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów na potrzeby przyszłych wspólnych projektów kulturowych.

 

Dzięki gościnności Muzeum Zamojskiego, wernisaż prac artystów odbył się w należącej do placówki Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego na Plantach Zamojskich. Uroczystość połączona była z kameralnym koncertem pieśni pogranicza.

 

Wydarzenia w Zamościu były jedną z części obchodów Dnia Współpracy Europejskiej. Pozostałe wydarzenia Program organizuje również na Ukrainie i Białorusi.

 

źródło i foto: https://www.pbu2020.eu/pl/news/723 

facebook