Dodana: 6 październik 2017 11:25

Zmodyfikowana: 6 październik 2017 11:26

Piosenki opowiadane, jazz, poezja i kabaret – rusza Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus

Początek października w aurze opadających liści – to już od dziewięciu lat – Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W Żółtych Płomieniach Liści...”. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza na kulturalny weekend z dobrą muzyką i dobrym tekstem.

Ilustracja do artykułu logo_FPL_im_Łucji_Prusm.jpg

Festiwal rozpocznie się literacko, bo „Gawędą o twórczości Agnieszki Osieckiej”, którą o 18.30 w Spodkach WOAK snuć będzie Teresa Drozda – radiowa dziennikarka, znana z programów Polskiego Radia. Następnie, jako muzyczny wstęp do festiwalu, zaplanowano mini recital laureatki I nagrody poprzedniej edycji festiwalu – Aleksandry Łodzińskiej. A na finał pierwszego dnia – mistrzowski duet ­– koncert Magdy Umer i Bogdana Hołowni promujący płytę „Bezsenna noc”, która jak napisała Teresa Drozda  jest rozmową pianisty i wokalistki, do której włączają się zapomniani niejednokrotnie autorzy i kompozytorzy (…) a nutą w niej dominującą jest czułość. Podczas recitalu usłyszymy teksty m.in. Młynarskiego, Osieckiej, Przybory, Tuwima. 

Festiwal to także konkurs – okazja do promocji młodych talentów.  W sobotę, 7 października, od godz. 12:00 studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych zaprezentują piosenki z repertuaru Łucji Prus (piosenkarki pochodzącej z Białegostoku) oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej. W tegorocznej edycji o zwycięstwo zawalczy 20 młodych artystów z całego kraju, których występy oceni jury w składzie: Włodzimierz Nahorny, Cezary Mielko, Anna Stankiewicz, Janusz Strobel i Jan Wołek. Konkursowy dzień o godz. 20:00 zakończy wieczorny recital Nuli Stankiewicz „Byle nie o miłości” – czyli połączenie poezji oraz jazzu, liryzmu i poetyckości, które w żadnym wypadku nie mają nic wspólnego z patetycznością. To recital, w którym nie zabraknie znanych przebojów, ale piosenki mało popularne też znajdą w nim swoje miejsce. Kilkanaście utworów, miniaturowych opowieści w nieprzypadkowej kolejności. A pomiędzy piosenkami Agnieszka Osiecka – na fotografiach i materiałach archiwalnych.

W niedzielę, 8 października, o godz. 17:00 zakończenie festiwalu i koncert galowy, podczas którego poznamy tegorocznych laureatów oraz wystąpi gwiazda festiwalu – Artur Andrus. W piosenkach, wierszach, anegdotach autor opowie o tym, co wcześniej zobaczył, usłyszał albo przeczytał. A czasem zmyślił. O smutnym tureckim ojcu, którego cyniczne córki wyjechały do Szwajcarii, o Bardotce zamawiającej w barze „Szalona krewetka” absynt z rumem, o nieświeżym kangurze w Watykanie i innych równie prawdopodobnych zjawiskach.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.

Bilety na wydarzenie do nabycia w siedzibach WOAK przy Kilińskiego 8 i św. Rocha 14.

Szczegóły 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook