Dodana: 3 sierpień 2015 15:36

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2015 15:36

Pionierski i przełomowy projekt „iSztuka" – edukacja kulturalna dla wszystkich"

Jest odpowiedzią na jedną z najbardziej palących potrzeb edukacyjnych. Koncentruje się na edukacji wizualnej z zakresu sztuk plastycznych osób z niepełnosprawnością wzroku.

Ilustracja do artykułu kultura dostepna.jpg

W Polsce wciąż nie ma publikacji dotyczącej historii sztuki, która byłaby przystosowana do potrzeb osób niewidomych. Propozycji udostępniania sztuk wizualnych też jest zbyt mało. O ile instytucje kultury za standard przyjęły dostępność architektoniczną, to wciąż to, co jest istotą ich działalności, a więc propozycje merytoryczne: wystawy, spektakle, filmy, nie są dostępne dla wszystkich. Według badań WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w Europie na 1000 mieszkańców przypadają 3 osoby niewidome i 20 słabowidzących, przy czym nie są to osoby z dowolną wadą wzroku.

Fundacja Audiodeskrypcja jest pionierem audiodeskrypcji i kompleksowego udostępniania sztuki osobom, które nie widzą od urodzenia, całkowicie lub częściowo straciły wzrok, a chcą uczestniczyć w kulturze w możliwie pełny i wartościowy sposób. Teraz, dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury, udostępnia światowy dorobek sztuki, od prehistorii do wczesnego renesansu. W planach, które zrealizuje w ciągu najbliższych lat, będzie to rzetelna historia sztuki obejmująca wszystkie okresy jej dziejów, włącznie ze sztuką współczesną.

Celem projektu "iSztuka - edukacja kulturalna dla wszystkich" jest stworzenie platformy wirtualnej historii sztuki dostępnej osobom niepełnosprawnym (z problemami widzenia, słyszenia i poruszania się), w tym starszym. Projekt realizowany w Białymstoku, ma zainicjować edukację wizualną oraz wesprzeć animatorów i pedagogów prowadzących zajęcia z osobami niewidomymi w całej Polsce. Portal będzie bazą materiałów dydaktycznych, dostępnych przez internet. 60 dzieł (malarstwo, architektura, rzeźba) z epok: Prehistoria, Starożytność (Egipt, Mezopotamia, Grecja, Rzym), Średniowiecze (Wczesne Chrześcijaństwo, Bizancjum, Romanizm, Gotyk, prerenesans) otrzyma opis tekstowy i dźwiękowy – audiodeskrypcję oraz analizy kontekstualne tworząc pierwszą część wirtualnej historii sztuki. Rozwijana o kolejne dzieła, epoki i dziedziny sztuk stanie się otwartą przestrzenią edukacji kulturalnej o formule sensorycznej. Materiały tworzone będą wspólnie przez historyków sztuki i osoby niewidome z Białegostoku.

Architektura portalu „iSztuka”, czyli wirtualnej historii sztuki dla każdego stworzona zostanie dla Fundacji Audiodeskrypcja przez zespół Akces Labu. Jak mówią o sobie: „Nie ma dziś powodu, dla którego osoby niepełnosprawne bądź w zaawansowanym wieku nie mogłyby w pełni korzystać ze zdobyczy cywilizacji. Tak jak w przypadku autobusów komunikacji miejskiej dostosowanych do przewozu pasażerów na wózku czy specjalnych oznaczeń dla niewidomych na przejściach dla pieszych czy w metrze, osoby niepełnosprawne powinny móc funkcjonować w cyberprzestrzeni. Nie ma dziś barier technicznych, które by to uniemożliwiały, pozostała jednak bariera niewiedzy.”

Efekt współpracy Fundacji Audiodeskrypcja oraz Akces Labu ujrzymy już w połowie września 2015 r.  Tymczasem zapraszamy na profil projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/iSztuka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook