Dodana: 23 maj 2016 09:29

Zmodyfikowana: 23 maj 2016 09:29

Panel dyskusyjny towarzyszący wystawie - Wracając do Białowieży

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na panel dyskusyjny towarzyszący wystawie - Wracając do Białowieży Paneliści-Joanna Kossak, Danuta Kuroń, Agnieszka Tarasiuk Spotkanie poprowadzi Edwin Bendyk

Ilustracja do artykułu panel_fb.jpg

24 maja, wtorek, godz. 19:00

Miejsce: sala edukacyjna - Plac Zabaw Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2

Wstęp wolny. Zapraszamy!
Puszcza Białowieska była jednym z najpopularniejszych miejsc spotkań́ artystów w okresie Polski Ludowej. Plenery, organizowane przez Biuro Wystaw Artystycznych w Białymstoku i Związek Polskich Artystów Plastyków, cieszyły się̨ ogromnym zainteresowaniem. Zbliżenie artystów z naturą, które miało stymulować́ ich twórcze natchnienie, nie zapisało się̨ jednak w polskiej historii sztuki na dłużej.

 

Podczas panelu zaproszeni goście podzielą się doświadczeniami twórczymi związanymi z kontekstem ucieczki do natury. Jednocześnie, chcemy spojrzeć na podejmowane przez nich aktywności z perspektywy osób na co dzień mieszkających w mieście. Do udziału w rozmowie zaprosiliśmy Joannę Kossak - malarkę, outsiderkę zamieszkałą w samym sercu Puszczy Białowieskiej, Danutę Kuroń - działaczkę społeczną, współzałożycielkę - wraz z Jackiem Kuroniem - Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach, oraz Agnieszką Tarasiuk, artystkę, kuratorkę, aktualnie kierującą Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, w przeszłości kierującą także Domem Pracy Twórczej w Wigrach. Spotkanie poprowadzi Edwin Bendyk, publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną oraz wpływem technologii na życie społeczne.

 

Panel dyskusyjny towarzyszy wystawie „Wracając do Białowieży” w Galerii Arsenał w Białymstoku. Założeniem projektu, którego pomysłodawcami są Tomasz Koszewnik oraz Jan Szewczyk, jest świadome kształtowanie idei pleneru w rozumieniu tworzenia platformy umożliwiającej realizację aktywności twórczych. W obecnej odsłonie opiera się̨ na współpracy artystów z jednostkami badawczymi oraz społecznością̨ lokalną, dla której istotnym kontekstem pozostaje wciąż sama natura.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook