Dodana: 13 maj 2019 09:00

Zmodyfikowana: 13 maj 2019 09:07

Pogranicze zaprasza. „Nowi” – spektakl w Białej Synagodze

"Nowi" to dokumentalny spektakl, który powstał w ramach „Teatru na faktach” - przeglądu organizowanego przez Instytut Grotowskiego we Wrocławiu. Ośrodek Pogranicze zaprasza do Białej Synagogi 15 maja, o godz. 17.30. Wstęp wolny! Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu "Księga Teatru"

Ilustracja do artykułu ikona.jpg

"Jak jest wojna to jest tak, że nikt nie wie."

"Zawsze pytam ludzi o dwa słowa, nie rozumiem, nie wiem, co to jest – dom i miłość. Wiesz co to jest? Ja nie wiem."

"No i ja poszedłem do domu odłożyłem swoje rzeczy szkolne i pojechałem, zajęło mi czterdzieści minut żeby dojechać do tego majdanu."

"To nie było tak że on zniknął no nieee. I często dzwonił do mnie i ja płakałam pamiętam to był naprawdę straszny człowiek, ja nie wiem dlaczego on to wszystko robił i dlaczego nie potrafił nikogo pokochać."

"Ja pamiętam deser z dzieciństwa, to był chleb ze śmietaną i z cukrem. Nie wiem, jest takie coś u was?"

Mówi się, że we Wrocławiu mieszka już ponad 100 tys. Ukraińców. Kim oni są? Dlaczego przyjechali? Co sądzą o Polsce i Polakach? O czym śnią i marzą? Co zostawili za sobą? Przyjechali do Wrocławia z Kijowa, Lwowa i Doniecka. Są tu nowi. Za sobą zostawili kraj swoich rodziców, dziadków i przyjaciół, nie zawsze mają dokąd wracać. Wrocław jest dla nich celem i przystankiem na drodze. Nie zabrali ze sobą mapy.

Na scenie wystąpi ośmioro bohaterów opowieści. Na dramaturgię spektaklu składają się ich słowa i historie zebrane podczas wielu godzin wywiadów.

Reżyseria: Jakub Tabisz

Scenariusz: Jakub Tabisz, Marina Mashtaler

Muzyka: Marina Mashtaler, Mateusz Kolaszkiewicz

Występują: Sofiia Baianova, Dima Cherkaskyi, Svitlana Kozakevych, Marina Mashtaler, Mirka Lutsiv, Nastia Pylypenko, Iren Nosova, Sviatoslav Maryniak

Czas trwania: 50 min

***

W ramach cyklu Księga Teatru prezentowane są współczesne realizacje teatralne oraz ciekawe zjawiska życia teatralnego w minionych dziesięcioleciach w Polsce. Spektakle teatralne - teatrów profesjonalnych i amatorskich, teatry muzyczne, jednego aktora, pantomimy, czerpiące inspirację z tradycji miejsc z których się wywodzą. Spotkania połączone z program edukacji teatralnej dzieci i młodzieży - warsztaty z twórcami teatralnymi, spotkania z artystami i reżyserami.  

 

mat.org.
oprac.ak

Księga Teatru

facebook