„Podlasie dobrze zna się" czyli filmowe opowieści sejneńskie
Bożena Szroeder z Ośrodka „Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów" opowiada o przedziwnych, splątanych sejneńskich ścieżkach, po których chodził m. in. Czesław Miłosz, Jerzy Ficowski i Moris Rosenfeld. To kolejny film, który powstał dzięki stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego.
Bożena Szroeder – animator kultury, pedagog. Od III 1991 r. pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, którego jest współtwórczynią. Od wielu lat prowadzi pracownię teatralną z dziećmi i jest liderem programu „Kroniki sejneńskie”. Jest autorką nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i stał się wzorem dla szkół z innych regionów Polski. Jest także współtwórczynią programu pt. „Gra szklanych paciorków”, poświęconego pracy kulturowej nad pamięcią i tożsamością miejsca, który był realizowany z wieloma ośrodkami w Polsce i Europie.
Od 2010 r., prowadzi nagradzany na całym świecie projekt filmowy pt: Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza, który miał już dziewięć edycji. Powstały m.in.: „Bajki i Legendy Pogranicza”, „Pieśni Pogranicza”, „Opowieści dziadków”, „Krasnogrudzka Kolekcja Filmowa”, „Kolekcja Filmowa Misteria Dzieciństwa”.
Zapraszmy do obejrzenia opowieści Bożeny Szroeder.
Zamieszczony film pochodzi od podmiotu zewnętrznego. Materiał, będący w posiadaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, nie został przez niego, ani na jego rzecz wytworzony, ani nabyty. W związku z tym nie stosuje się do niego przepisów Ustawy dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
źródło: Ośrodek „Pogranicze sztuk, kultur, narodów"
oprac.: Aneta Kursa