Dodana: 13 maj 2019 12:57

Zmodyfikowana: 13 maj 2019 12:57

Irena Veisaite - Człowiek Pogranicza 2019

Po raz kolejny Ośrodek Pogranicze przyznaje tytuł Człowieka Pogranicza. Dotychczas tytuł ten otrzymali Jerzy Ficowski, Tomas Venclova, Arvo Pärt, Bohdan Osadczuk i Claudio Magris. W 2019 roku tytuł Człowieka Pogranicza przypadł Irenie Veisaite.

Ilustracja do artykułu irenaveiseite- fot.vilnews.jpg

„Pogranicze” od dwudziestu już lat przyznaje tytuł Człowieka Pogranicza, pragnąc nagrodzić i spopularyzować dzieło współczesnych „budowniczych mostów”. Jak pisze w komunikacie do mediów szef ośrodka Krzysztof Czyżewski "w jubileuszowym 2019 roku tytuł Człowieka Pogranicza otrzymuje Irena Veisaite – nasza mistrzyni z Wilna, której ścieżka praktykowania etosu pogranicza, życiowa postawa i twórczość stanowią dla nas inspirację, wsparcie w chwilach zwątpienia i najważniejszy punkt odniesienia."

Irena Veisaite swoje życie poświęciła krytyce teatralnej, nauczaniu zarówno studentów jak i nauczycieli oraz budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w niepodległej Litwie i Europie Środkowowschodniej. Przez wiele lat prowadziła Fundację Otwartego Społeczeństwa w Wilnie, a także Centrum Kultury Tomasa Manna w Nidzie.

- Jej odwaga intelektualna i zaangażowanie w życie publiczne sprawiły, że w Litwie i Europie stała się prawdziwym autorytetem moralnym - wyjasnia Krzysztof Czyżewski. - Droga, w której odnalazła sens i cel działania, to droga Nauczycielki, traktującej życie samo jako sztukę. Z każdym kolejnym, dokonanym przez nią małym, zwielokrotnianym przez uczniów, krokiem na przód, uwiarygodnia się i nabiera mocy jej życiowe motto: „Przebaczyć i tworzyć przyszłość to powinność żywych”. 

Uroczystość nadania  tytułu "Człowieka Pogranicza " odbędzie się 31 maja 2019 roku w Sejnach w Białej Synagodze z udziałem gości z Litwy i Polski.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć promocja książki "O godne życie" Irena Veisaite w rozmowie z Aurimasem Svedasem.

mat.org

fot.vilnews.com

facebook