Dodana: 29 luty 2016 15:12

Zmodyfikowana: 29 luty 2016 15:16

O Bieżeństwie w Teatrze Wierszalin

Spektakl ”Bieżeńcy” grupy teatralnej Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce, monodram „Ksenia” Joanny Troc z Teatru Czrevo, a także dyskusja o zjawisku bieżeństwa, jego wartości historycznej, kulturowej, tożsamościowej i literackiej – to główne punkty spotkanie, które odbyło się 28 lutego w Teatrze Wierszalin w Supraślu. Oba spektakle zaprezentowane na deskach Wierszalina zostały zrealizowane w języku białoruskim .

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

W debacie o wydarzeniach z 1915 r. wzięli udział znawcy tematyki bieżeństwa, m.in. autorzy i wydawcy książek Mira Łuksza z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku - autorka książki „Bieżeństwo”, Barbara Goralczuk, autorka pierwszej powieści o bieżeństwie pt. „Nadzieja aż po horyzont”  oraz Tomasz Sulima z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.
Podczas spotkania miała miejsce prapremierowa prezentacja albumu Doroteusza Fionika pt. „Bieżeństwo. Droga i powroty 1915-1922”- warto podkreślić, że wydawcą albumu jest Tomasz Sulima z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

- Planujemy podejmować kolejne spotkania w takiej formule, zapraszając do Supraśla artystów, ludzi kultury i nauki oraz wspierać i rozwijać zainteresowanie tematami ważnymi dla kultury i historii naszego regionu – informuje Radosław Kuleszewicz z Teatru Wierszalin 


Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook