Dodana: 28 kwiecień 2016 12:04

Zmodyfikowana: 28 kwiecień 2016 12:04

Nowy cykl "koncertMISTRZOWIE świata" w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Pierwszy koncert z nowego cyklu „koncertMISTRZOWIE ŚWIATA” odbędzie się w piątek 6 maja w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Orkiestrę smyczkową poprowadzi zza pulpitu koncertmistrza Yuri Zhislin, wirtuoz skrzypiec. Na fortepianie zagra Charles Owen. Koncerty z mistrzami to spotkania najwybitniejszych filharmoników świata z artystami Opery i Filharmonii Podlaskiej i z białostocką publicznością, ciekawe – mamy nadzieję – dla obu stron.

Ilustracja do artykułu 6maja2016_koncertMISTRZOWswiata.jpg

Usłyszymy Dwa utwory na oktet smyczkowy op. 11 Dymitra Szostakowicza (Preludium d-moll i Scherzo g-moll), Koncert podwójny d-moll MWV 04 na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz „Pamiątka z Florencji” – „Souvenir de Florence” op. 70 Piotra Czajkowskiego.

Yuri Zhislin, „wirtuoz z prawdziwie romantycznym temperamentem”, jak pisze o nim magazyn „The Strad”, uznawany jest za jednego z najwszechstronniejszych muzyków swojego pokolenia. Cieszy się sławą jako solista i kameralista, jako skrzypek i altowiolista. Urodził się w 1974 roku w Moskwie, w rodzinie słynnego rosyjskiego skrzypka Grigorija Zhislina. Naukę gry na skrzypcach zaczął w wieku sześciu lat, jako nastolatek brał udział w koncertach w Rosji i za granicą. Występował jako solista z takimi orkiestrami jak: Koncertowa Orkiestra BBC, Litewska Orkiestra Kameralna, State Symphony Orchestra, Queensland Symphony, Yerevan Philharmonic, Belgrade Philharmonic, Russian State Chamber Orchestra, Novosibirsk Philharmonic, Pacific Symphony, Madeira Classical Orchestra, Santiago de Chile Symphony, Altay Philharmonic. Jest twórcą i solistą orkiestry Russian Virtuosi of Europe, z którą występował w największych salach koncertowych na całym świecie. Jego dyskografia zawiera recital nagrany w 2005 roku ze słynnym greckim pianistą George'em Lazaridisem. W 2009 roku nagrał także duet skrzypce/altówka z Natalią Lomeiko na skrzypcach, a dwa lata później wydał płytę ze smyczkowym trio (wraz z Dimitrim Sitkovetskym na skrzypcach i Luigim Piovano na wiolonczeli) z aranżacjami utworów J.S. Bacha (XV Symfonia i Wariacje Goldbergowskie). Jest profesorem w klasie skrzypiec i altówki na Royal College of Music w Londynie. Udziela kursów mistrzowskich w Rosji, Bułgarii, Szwecji, Japonii, Australii i Nowej Zelandii.

Charles Owen okrzyknięty został przez „Gramophone Magazine” jednym z najlepszych pianistów swego pokolenia. Regularnie koncertuje w londyńskim Barbican Center, Queen Elizabeth Hall, Wigmore Hall i Kings Place. Występował w Lincoln Center, Weill/Carnegie Hall, Musikverein w Wiedniu, Musée d'Orsay w Paryżu i w Konserwatorium Moskiewskim. Jego partnerami na scenie byli m.in. Adrian Brendel, Nicholas Daniel, Augustin Hadelich, Chloe Hanslip, Julian Rachlin i Mark Padmore, jak również Carducci, Elias, Takács i Vertavo Quartet. Wspólnie z Katyą Apekishevą nagrał „Przebudzenie wiosny” i „Pietruszkę” Strawińskiego w wersji na dwa fortepiany. Studiował w Londynie w Yehudi Menuhin School, w Royal College of Music z Iriną Zaritskaya,  później kontynuował studia z Imogen Cooper i Valerią Szervánszky. Zdobył wiele nagród, w tym Srebrny Medal podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Szkocji w 1995 oraz nagrodę Parkhouse wraz ze skrzypaczką Katharine Gowers w 1997 roku. Jest regularnym gościem tak znaczących festiwali, jak: Aldeburgh, Bath, Cheltenham, Leicester i West Cork. W dorobku ma wiele nagrań, w tym muzykę L. Janáčka, F. Poulenca czy Nokturny i barkarole G. Faurégo. Artysta jest profesorem fortepianu w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. 

***

6 maja 2016 r. , godz. 19:00
Sala koncertowa, ul. Podleśna 2
Koncert kameralny

Orkiestra smyczkowa Opery i Filharmonii Podlaskiej
Yuri Zhislin – skrzypce, prowadzenie orkiestry
Charles Owen – fortepian

PROGRAM:
D. Szostakowicz – Dwa utwory na oktet smyczkowy op. 11: Preludium d-moll i Scherzo g-moll
F. Mendelssohn-Bartholdy – Koncert podwójny d-moll MWV 04 na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową
P. Czajkowski – „Souvenir de Florence” op. 70

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook