Dodana: 14 wrzesień 2016 13:42

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2016 13:54

Muzycznie, rockowo i ludowo, czyli co WOAK proponuje na jesień

Propozycji jest pięć i wszystkie już cieszą się dużym zainteresowaniem. Kursy taneczne i teatralne, warsztaty gry na trąbce, półfinały i finał Rockowań. A na deser kolejna edycja festiwalu piosenki literackiej. Nadchodzący sezon jesienny w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku zapowiada się różnorodnie pod względem muzycznym. Będzie śpiewnie i tanecznie.

Ilustracja do artykułu IMG_9748m.jpg

Już 1 października WOAK inauguruje kurs instruktorski tańca polskiego. Zainteresowanie tym kursem przeszło nasze oczekiwania – mówi dyrektor WOAKu Cezary Mielko - zgłosiło się blisko 50 osób i w rezultacie zamiast jednej grupy będą dwie. Wygląda na to, że taniec polski - narodowy i regionalny wraca do łask, wręcz staje się modny. Są ci, którzy chcą się go uczyć, chcą prowadzić własne zespoły, tworzyć choreografie. Kurs obejmuje 180 godzin, w tym polskie tańce narodowe, tańce wybranych regionów Polski (np. podlaskie, kurpiowskie, lubelskie), techniki taneczne z metodyką nauczania, kompozycję i choreografię tańca. Zajęcia poprowadzą wybitni specjaliści – mówi Wanda Młyńczyk, kierownik działu edukacji WOAK – między innymi Jan Łosakiewicz, choreograf słynnego zespołu Warszawianka oraz dr Marcin Bochenek, kierownik zespołu Podlasie.

Od tańca blisko już do teatru. WOAK rozpoczyna też instruktorski kurs teatralny. To 180 godzin zajęć, w tym: warsztat aktorski instruktora teatralnego, działania grupowe w przestrzeni scenicznej; praca z rekwizytem; budowanie etiud scenicznych; teatr formy; teatr improwizacyjny; warsztat dykcji; scenografia teatralna; reżyseria przedstawienia amatorskiego.

Kursy instruktorskie to nie wszystko. WOAK przygotował także w nadchodzącym sezonie warsztaty tańca tradycyjnego. Może się na nie zgłosić każdy, kto chce nauczyć się tańców, które kiedyś królowały na wiejskich i miejskich potańcówkach. Uczestnicy zajęć poznają niestylizowane kroki do mazurków, oberków, kujawiaków, polek. Warsztaty są darmowe i odbywają się w każdy poniedziałek. Start - 3 października, o godz. 19:00 w Spodkach (ul. św. Rocha 14 w Białymstoku).

Kolejna propozycja to darmowe warsztaty gry na trąbce, skierowane do osób zarówno chcących nauczyć się grać na tym instrumencie, jak i już grających. Zainteresowanych WOAK zaprasza do Spodków na spotkanie organizacyjne 15 września o godz. 17:00. Warsztaty są bezpłatne. Czekamy na wszystkich, którzy marzą o graniu na trąbce – zaprasza Andrzej Pietraszko, instruktor muzyczny WOAK – byłem bardzo mile  zaskoczony gdy na początku tego roku pojawiło się wielu chętnych. Te osoby już po sześciu miesiącach nauki wystąpiły po raz pierwszy na scenie i doskonale im poszło. Liczę, że i tym razem tak będzie.

ROCKOWANIA – to propozycja dla tych, którzy wolą bardziej dynamiczną muzykę. Przez kilka miesięcy, podczas eliminacji powiatowych WOAK, wspólnie z Radiem Białystok wybrał najlepsze kapele rockowe z regionu. Zgłosiło się blisko 40 grup. 17 września WOAK zaprasza na półfinał w Suwałkach, a tydzień później - 24 września w Łomży. Wielki finał – 22 października w Białymstoku. Gośćmi półfinałów Rockowań będą zespoły Corruption i Rust, a podczas finału w Białymstoku zagrają Internal Quiet, Bright Ophidia i legendarna grupa Turbo.

Było już ludowo, rockowo i klasycznie, została jeszcze piosenka literacka i wielki Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus. W tym roku odbędzie się w dniach 7-9 października. Do udziału w Festiwalu zakwalifikowały się 22 osoby. To okazja do promocji młodych talentów i nowych piosenek z dobrą muzyką i dobrym tekstem. Podczas trzech dni Festiwalu zakwalifikowani uczestnicy - studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych - prezentują piosenki z repertuaru Łucji Prus (piosenkarki pochodzącej z Białegostoku) oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej. W programie Festiwalu między innymi recital Magdaleny Smalary, Krzysztofa Napiórkowskiego oraz – na gali - Renaty Przemyk.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook