Dodana: 15 wrzesień 2015 09:06

Zmodyfikowana: 15 wrzesień 2015 09:06

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zaprasza na festyn „Jesień w polu i zagrodzie"

To może być niezapomniana podróż do przeszłości. Muzeum rolnictwa w Ciechanowcu przygotowało prezentację tradycyjnych zwyczajów i obrzędów związanych z kopaniem ziemniaków, a także pokazy prac domowych i gospodarskich w okresie jesiennym. To wszystko w skansenowskiej wiejskiej scenerii.

Ilustracja do artykułu _DSC2186.jpg

Najważniejszym punktem programu jest pokaz kopania ziemniaków motykami oraz kopaczką konną i „tłoka” – zbieranie ziemniaków za kopaczką z udziałem widzów. Po tym nastąpi bronowanie kartofliska broną konną.

Wydarzenie ma charakter festynu rodzinnego. Odbędzie się w niedzielę 20 września. Na terenie skansenu odwiedzić będzie można stoiska gastronomiczne z tradycyjną kuchnią regionalną, prezentowaną przede wszystkim przez gospodarstwa agroturystyczne z doliny Bugu.

W trakcie festynu odbywać się będą koncerty zespołów folklorystycznych i kapel ludowych. Przewidziane są liczne konkursy z nagrodami, np. obieranie ziemniaków na czas, a także proste i tradycyjne gry i zabawy dla dzieci i rodziców.
Najmłodsi  będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Jesień w polu i zagrodzie”, do którego przygotowują się uczestnicząc w pokazach etnograficznych.
Wykonywanie laleczek z makówek i gałganków, jesiennych korali, czy ludzików z kasztanów – to propozycja i dla dzieci i dla dorosłych.

Goście ciechanowieckiego muzeum będą mogli wziąć udział w pokazach  zanikających dziś zawodów i prac domowych: plecionkarstwa, kowalstwa, obróbki lnu, tkania na krosnach, przędzenia na kołowrotku, obróbki ziarna w stępie i na żarnach, strzyżenia owiec, piłowania drewna, ciosania bali, pracy na tokarce, skubania gęsi, darcia pierza, ręcznego wyrobu masła i śmietany oraz serów, szatkowanie kapusty oraz udeptywanie jej w beczce do kiszenia i wiele innych.

Niecodzienną atrakcją są stoiska prezentujące przygotowania zapasów do spiżarni na zimę, a także degustacja specjałów podlaskich z kuchni polowej – placków ziemniaczanych, babki ziemniaczanej, kiszki ziemniaczanej, bigosu, zupy kartoflanki, podpłomyków, piwa jałowcowego, naparów ziołowych. Na kartoflisku skosztować można ziemniaków pieczonych w ognisku.

Program imprezy w załączeniu.



Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook