Dodana: 11 luty 2017 17:20

Zmodyfikowana: 11 luty 2017 17:20

Miłość, wojna i żywioły. Pełne emocji zakończenie lutego w Teatrze Szkolnym w Białymstoku

Dwa ostatnie weekendy lutego to aż trzy propozycje na scenie Teatru Szkolnego. Po dłuższej przerwie wracają „Pospolite żywoty martwych Polaków‟. Będzie też można zobaczyć dwa kameralne spektakle: „Nazywam się Wojna‟ oraz „Amor Omnia Vincit‟.

Ilustracja do artykułu milosciwojna.jpg

Na deskach Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku będzie można tym razem obejrzeć trzy bardzo różne spektakle, stanowiące ciekawy przegląd działań realizowanych na Wydziale Sztuki Lalkarskiej AT. Na początek dwa wieczory ze spektaklem dyplomowym, którego premiera miała miejsce w kwietniu 2016 r. Od tego czasu „Pospolite żywoty martwych Polaków‟ doczekały się grona zachwyconych widzów, pokazywane były na ważnych festiwalach (na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie oraz w Łodzi na Festiwalu „Szwalnia.DOK”.) i wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Dlatego kto jeszcze nie miał okazji zobaczyć „Pospolitych żywotów...‟, kto
chciałby się zmierzyć z tym monumentalnym, czterogodzinnym widowiskiem ponownie – szybko powinien rezerwować bilety na 19 lub 20 lutego.

Kolejna propozycja to możliwość obejrzenia dwóch spektakli w jeden wieczór – 26 lutego. Na początek pokażemy przedstawienie „Nazywam się Wojna‟, przywołujące głosy dzieci, które w różnych czasach – od I wojny światowej po ukraiński Majdan w 2015 r. – doświadczyły okropieństw wojny. Z kolei „Amor Omnia Vincit‟ to historia geniusza dziecięcej opowieści – Hansa Christiana Andersena; opowieść o człowieku, którego przejmujące baśnie zna każdy, ale mało kto wie, jak fascynujące i skomplikowane było jego życie osobiste. Ten monodram, w wykonaniu Rafała Domagały, zdobył już Grand Prix XIII Ogólnopolskich Dni z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza‟ w Suwałkach, a za chwilę rusza w
tourne po polskich scenach.

INFORMACJE OGÓLNE
Wszystkie spektakle przeznaczone są dla widzów od 16 roku życia.
Rezerwacje biletów przyjmowane są codziennie od 9.00 do 19.00 pod numerem telefonu: 85 743 54 53.
Szczegóły dotyczące sprzedaży biletów: http://atb.edu.pl/teatr-im-wilkowskiego/co-gramy/


POSPOLITE ŻYWOTY MARTWYCH POLAKÓW
Heinrich Schliemann, odkrywca starożytnej Troi i grobu Agamemnona, powiedział, że można by w życiu nie robić nic innego, jak wygrzebywać relikty przeszłości. Są wśród bohaterów spektaklu tacy, którzy pod tym stwierdzeniem podpisaliby się obiema rękami; są tacy, którzy nie grzebią, a którym i tak przeszłość towarzyszy na co dzień; są wreszcie i ci, których przeszłość i sięganie w jej otchłań przeraża i paraliżuje. 

A zatem jak to jest: Czy myślenie o przeszłości wzmacnia mnie czy osłabia? Jak przeszłość wpływa na moją teraźniejszość? Czy kształtuje moją przyszłość? Czy jest święta? Ile wiem o swoich przodkach? Czyje błędy powielam? Co wiem o Holokauście? Czy nie żyję w beztroskim przekonaniu, że to tylko historia? Czy potrafię sobie wyobrazić, że z kościołów robione są stajnie? Że połowa ludności zostaje zabita? Że w salach gimnastycznych składuje się trupy?

Co czuję, wiedząc, że spaceruję po bruku, który pił krew? Czy czuję się patriotą? Czy gotów jestem zginąć za mój kraj? Czy gdybym był Żydem, byłbym zadowolony z tego, co Polacy zrobili z pozostałościami po mojej kulturze? Co chciałbym im powiedzieć, co zrobić? Czy potrafię rozmawiać z ludźmi o innych przekonaniach? Czy potrafimy być jeszcze wspólnotą, plemieniem, społeczeństwem, narodem? Czy potrafię prosić o wybaczenie w imieniu katów? Czy potrafię przebaczyć? 

Spełnia się chińskie przekleństwo: żyjemy w ciekawych czasach.... I choć ten spektakl narodził się z lęku przed tym, że dla kogoś mogłoby w Polsce zabraknąć miejsca – dla lewaków, prawicowców, katolików, żydów, homo albo hetero – oraz że ciemne karty historii mogłyby się powtórzyć, to powstał on po to, byśmy spróbowali zacząć rozmawiać o życiu dla Polski, a nie o śmierci dla niej. Jedna z trzech części spektaklu jest odpowiedzią na książkę Marcina Kąckiego „BIAŁYSTOK Biała siła, czarna pamięć”.

Czas trwania: 4 godz.
WIĘCEJ: http://atb.edu.pl/teatr-im-wilkowskiego/spektakle/pospolite-zywoty-martwych-polakow/


NAZYWAM SIĘ WOJNA

Magazyn wojennych rekonstrukcji – wspomnień tych, którzy ocaleli i chcą o wojnie mówić – zbiór dziecięcych historii. To pozornie zwykłe historie i równie zwykłe dzieciaki, które wciąż się bawią, często się śmieją, marzą. 
Tylko pozornie – to dzieci wojny, jej wnuki i prawnuki. Dzieci, którym nozdrza wypełnia zapach prochu strzelniczego, a w uszach wciąż dźwięczą odgłosy wysadzanych w powietrze domów. „Nazywam się Wojna” to kolaż ich historii. Spotkamy tu Włodka, małego powstańca warszawskiego, Ursulkę – Niemkę, której tato zginął podczas I wojny światowej czy Błękitnego Chłopaka walczącego na Majdanie w 2015 roku. Łączy ich ciągły lęk o własne jutro i wola walki o przetrwanie. Czy tak być powinno? Czy muszą padać ofiarą rozgrywek dorosłych? Młodzi adepci sztuki lalkarskiej starają się znaleźć odpowiedzi na te pytania, oddając w ręce niepozornej staruszki zadanie zmierzenia się gorzką historią.

Czas trwania: 40 min
WIĘCEJ: http://atb.edu.pl/teatr-im-wilkowskiego/spektakle/nazywam-sie-wojna/


AMOR OMNIA VINCIT

„Posłuchajcie! Kiedy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej niż wiemy teraz”. Historia odsłaniająca życie wielkiego pisarza, opowiadająca o skomplikowanych relacjach małżeńskich, obnażająca mroczne zakamarki ludzkich pragnień, wśród których dominują niepokój, bezwzględność i brak miłości. Opowieść o człowieku, którego przejmujące baśnie zna każdy, ale mało kto wie, jak fascynujące i skomplikowane było jego życie osobiste. Przedstawiam państwu prawdziwą baśń z życia Hansa Christiana Andersena.

Czas trwania: 45 min
WIĘCEJ: http://atb.edu.pl/teatr-im-wilkowskiego/spektakle/amor-omnia-vincit/

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook