Dodana: 7 październik 2015 14:31

Zmodyfikowana: 7 październik 2015 14:31

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA 2015 już za niespełna dwa miesiące

Nabór filmów na jubileuszową, 10. edycję ŻUBROFFKI (2-6 grudnia 2015) zakończony. W tym roku są aż 1672 zgłoszenia. Selekcja filmów właśnie trwa i organizatorzy zapowiadają świetne bloki konkursowe.

Ilustracja do artykułu zubroffka_2015 copy.jpg

Festiwal od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – ŻUBROFFKA to wydarzenie, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata. Selekcjonerzy wybierają zwykle około 100 najciekawszych filmów do 7 konkursów. Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata.

Korzystając z jubileuszu, autorka plakatu Iza Sroka, twórczo zmierzyła się z logo Festiwalu, zaprojektowanym przez legendarny już duet Kijek/Adamski. Wiadomo że plakat mówi wiele o imprezie, a plakat informuje: „Fluoroscencyjna zieleń to energia naszego regionu – czysta, prawdziwa, rozświetlająca najciemniejszy mrok i obalająca najgorsze stereotypy. Z kolei złoto to symbol nieśmiertelności, duchowego oświecenia, wiedzy tajemnej i eliksiru życia, czyli tego wszystkiego, czego doświadczyliśmy podczas dekady organizowania Festiwalu. Złoto kojarzyć się może ze słońcem i niebem, tak jak ŻUBROFFKA – ze Wschodem i Zachodem. Połączona energia słońca, nieba i natury to nasza propozycja na X edycję Festiwalu! Zapraszamy na Podlasie - do krainy żubra i filmu!”.

W 2015 roku, pokazy filmów – jak zwykle – odbywać się będą w Białymstoku oraz w zaprzyjaźnionych miejscowościach północno-wschodniej Polski. Warto podkreślić, że Festiwal to nie tylko filmy. Podczas ŻUBROFFKI odbędą się także energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty.

Międzynarodowe Jury oceni filmy w pięciu konkursach:

Konkursy międzynarodowe:

OKNO NA WSCHÓD – konkurs na najlepszy film niezależny skierowany do filmowców z krajów byłego bloku państw socjalistycznych

CAŁY TEN ŚWIAT – skierowany do twórców z całego świata – z wyłączeniem uczestników konkursów krajowych i OKNA NA WSCHÓD

Konkursy polskie:

AMATORZY – konkurs skierowanych do twórców amatorów, którzy tworzą autorskie filmy, mimo iż nie ukończyli ŻADNEJ szkoły filmowej i artystycznej

STUDENCI – konkurs na najlepszy film studencki zrealizowany w polskich szkołach filmowych i artystycznych

NIEZALEŻNI – konkurs skierowany do twórców niezależnych, absolwentów szkół filmowych i artystycznych, tworzących autorskie kino

Konkursy skierowane do polskich i zagranicznych twórców:

DZIECIAKI – konkurs na najlepszy film dla dzieci (które jednocześnie są jurorami w tym konkursie)
MUZYCZNY TELEDYSK – konkurs na najlepszy film do utworu muzycznego, skierowany do polskich i zagranicznych twórców amatorów, niezależnych i studentów (tu jurorami są widzowie)

Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznane zostaną nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Nie zabraknie także Nagrody Publiczności, czyli Nagrody Dzikiego Żubra.

Organizatorem Festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury – Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG”.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook