Malarze Białegostoku. Artystyczne wejrzenie w historię miasta
Idea upamiętnienia dokonań artystycznych malarzy wywo¬dzących się z tego miasta bądź trwale z nim związanych, towarzyszyła Fundacji od dawna, bo ich wkład w polską oraz europejską kulturę i sztukę zasługuje na większą uwa¬gę, refleksję, jak również wiedzę ze strony współczesnych odbiorców sztuki. Ta właśnie myśl przyświecała realiza¬torom albumu. Ostatecznym asumptem do podjęcia pra¬cy nad jego wydaniem właśnie w tej chwili, jest siedem¬dziesiąta rocznica powstania Związku Polskich Artystów Plastyków w Białymstoku, który przez wiele lat skupiał, konsolidował i wspierał białostockie środowisko artystów malarzy. Album ten jest więc barwną, malarską opowieścią o historii białostockiego życia artystycznego w owym okresie, aczkolwiek z konieczności opowiedzianą w wielkim skrócie.
Promocja albumu odbędzie się 12 września w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, przy ul. Odeskiej 1.
Album Malarze Białegostoku jest szczególną pozycją w ofercie wydawniczej Fundacji Art.HANZA, powstałą z potrzeby serc i zaangażowania ludzi, których połączyła miłość do sztuki oraz miasta, w którym żyją i tworzą – Białegostoku. Doboru dzieł do tej publikacji dokonywała z wielką pieczołowitością i rozwagą Rada Programowa, w której obok członków Zarządu Fundacji Art.HANZA udział brała także grupa profesjonalnych artystów malarzy.
Wsparcia temu przedsięwzięciu udzieliła Galeria im. Slendzińskich oraz Stowarzyszenie Europartner AKIE i Fundacja Rozwiązania HR. Urzeczywistnienie tego projektu stało się możliwe dzięki wsparciu finansowemu ze strony Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Mamy nadzieję, że album Malarze Białegostoku dostarczać będzie wszystkim miłośnikom sztuk pięknych wielu przyjemnych wrażeń, pozytywnych emocji i głębokich refleksji.
Fundacja Art.HANZA z siedzibą w Białymstoku, została powołana do życia w maju 2014 r. jako odpowiedź na społeczne zapotrzebowanie zintegrowania środowisk twórczych, popularyzacji rodzimej twórczości artystycznej, nawiązywania komunikacji pomiędzy twórcami a odbiorcami sztuki. Fundacja prowadzi nieodpłatną działalność pożytku publicznego opartą na wolontariacie i sponsoringu instytucji i osób, którym bliska jest idea mecenatu sztuki. W szczególności postawiła sobie za cel: promowanie i rozwój kultury, sztuki oraz ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego ponad podziałami społecznymi i granicami narodowymi, utworzenie regionalnego Centrum Kultury i Sztuki, rozwój międzynarodowych kontaktów oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy organizacjami zbliżonymi profilem działalności oraz „ludźmi sztuki”.
ARTYŚCI W ALBUMIE
Związek Polskich Artystów Plastyków
GEORGI ANDREEV
TADEUSZ BOŁOZ
PLACYDA BUKOWSKA
ALEKSANDER CHOMCZYK
MAREK CHOMCZYK
ALICJA CHOROCIEJ
SŁAWOMIR CHUDZIK
JANUSZ DEBIS
DYMITR GROZDEW
WIESŁAW JURKOWSKI
ROBERT KARAT
KRZYSZTOF KONICZEK
RYSZARD KUZYSZYN
JERZY TADEUSZ LENGIEWICZ
BOGUMIŁA MASICKA GRYGORCZUK
IRENA MUSIELAK
ANDRZEJ MUSZYŃSKI
TADEUSZ NIEŚCIER
KINGA PAWEŁSKA
ELŻBIETA ROMANOWSKA-MUSZYŃSKA
STEFAN RYBI
JOANNA SIERKO-FILIPKOWSKA
STANISŁAW STOLARCZYK
ANTONI SZYMANIUK
WIKTORIA TOŁŁOCZKO-TUR
WŁODZIMIERZ WASILEWICZ
ZBIGNIEW WASZCZENIUK
ALEKSANDER WELS
EUGENIUSZ WISZNIEWSKI
RENATA WOJNAROWICZ
MIKOŁAJ WOŁKOWYCKI
STEFAN WYSZKOWSKI
JÓZEF ZDZIECH
JÓZEF ZIMMERMAN
JERZY ZINKOW
Związek Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa
KAZIMIERZ E. FALKOWSKI
ANDRZEJ GARBIEC
ALEKSANDER GRZYBEK
ELŻBIETA GRZYBEK
IGOR JANCZUK
MICHAŁ JANCZUK
IRENEUSZ JANUSZKIEWICZ
KAZIMIERZ JERZY JURGIELANIEC
RADOSŁAW MACIEJ KAKAREKO
WIERA KOTTOWICZ
HENRYK KRAHEL
APOLONIA ORZECHOWICZ
GRAŻYNA OSTASZEWSKA
LESŁAW PILCICKI
PAWEŁ SADOWSKI
WITOLD SEWASTIANIK
STANISŁAW SIERKO
KATARZYNA SZMURŁO
ADAM ŚLEFARSKI
ARTYŚCI NIEZRZESZENI - GOŚCIE
TOMASZ AWDZIEJCZYK
ARTUR CHACIEJ
BOGUSŁAW LUSTYK
GRZEGORZ RADZIEWICZ
HANNA ELŻBIETA SIEMIONOW
ZBIGNIEW ŚWIDZIŃSKI
EDYTA CARMEN TRACZEWSKA-NIECHWIEDOWICZ
JUSTYNA WOROWSKA-WYSOCKA
Zarząd Fundacji:
Prezes - Eugeniusz Wiszniewski
Wiceprezes - Alicja T. Breza
Wiceprezes - Aleksander Bojczuk