Dodana: 29 maj 2015 12:36

Zmodyfikowana: 29 maj 2015 12:36

Makosz - Spektakl Stypendystki Marszałka Wojeództwa Podlaskiego na Dniach Sztuki Współczesnej

Pretekstem do rozwinięcia tematu spektaklu jest mitologiczna postać Makosz - bogini panteonu słowiańskiego, opiekunki kobiet, patronki tkactwa i przędzenia. Podstawa procesu tkania: wątek i osnowa, przenikanie i porządek stanowi podstawę całego procesu kreacji choreograficznej. Tancerki tkają relację między sobą, splatają się z muzyką i scenografią. Ich działanie i bycie umacnia się poprzez próbę tkania wzajemnych więzi.

Ilustracja do artykułu dsw-004.jpg

Podlaska tradycja tkania
Spektakl w ciekawy sposób przyczyni się do upowszechniania wiedzy o tkackich tradycjach Podlasia poprzez twórcze odniesienie się do źródeł i ich interpretacji przy wykorzystaniu współczesnych środków wyrazu. Przypomnienie wzorców, wartości i zajęć, z których wychodzi podlaska tradycja oraz podkreślenie jej bogactwa staje się głównym założeniem działania. Poznać na nowo własne korzenie, przyswoić i docenić podlaskie obrzędy, wierzenia oraz obyczaje stosowane w tkactwie stanowią cele i treść  projektu. W tej eksploracji podlaskiej tradycji wybrzmiewa muzyka wykonywana na żywo, oparta na tradycyjnych pieśniach białoruskich, która buduje swoją przestrzeń i wchodzi w silną relację z tańcem.  Zainspirowany podlaską tradycją tkactwa, białoruską pieśnią tradycyjną i głębią przekazu historii Makosz, spektakl jest dążeniem wytkania relacji pomiędzy tradycją, a współczesnością.

Równorzędność między tańcem, muzyką, a scenografią.
Wartości dziedzictwa regionalnego wymaga współczesnej interpretacji, zaadoptowanej do dzisiejszych społecznych potrzeb i bliższej w odbiorze młodego człowieka. Twórcza interpretacja sztuki  ludowej  polega na  przenikaniu się we wspólnym projekcie równorzędnie trzech form ekspresji. Taniec, muzyka i scenografia charakteryzują się wspólną dynamiką, ruch znajduje bezpośrednie przełożenie na materię i dźwięk. Założeniem jest kreowanie abstrakcyjnego procesu tkania: wydobywania potencjału tkwiącego w materii poprzez wprawianie jej w ruch oraz zależności ruchu i dźwięku.

Premiera -2015
Czas 50 min.

Artyści:
Na scenie 3 osoby:
Koncepcja, choreografia, taniec - Julia Dondziło
Taniec - Judith Desse
Kompozycja i wykonanie muzyki - Ilona Karpiuk-Dąbrowska, Luca Gaigher
Pozostali artyści:
Scenografia - Agnieszka Kacprzak, Łukasz Szczepanowicz
Kostiumy - Maryna Sztark
Realizacja dźwiękowa i nagraniowa - Radosław Dąbrowski
Obsługa techniczna - Tomasz Bystrzejewski
Zdjęcia – Agnieszka Kacprzak, Tomasz Bystrzejewski
Video - Tomasz Pienicki

Finansowanie:
Makosz projekt artystyczny inspirowany tkackimi tradycjami Podlasia jest zrealizowany w ramach półrocznego stypendium artystycznego „Młodzi Twórcy” Prezydenta Miasta Białegostoku, półrocznego stypendium osobom zajmującym się twórczością artystyczną przyznane przez Marszałka Województwa Podlaskiego oraz w ramach funduszu FSDIE z Université de Paris8.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook