Dodana: 29 czerwiec 2016 12:19

Zmodyfikowana: 29 czerwiec 2016 12:19

Lipiec 2016 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Lipiec w Muzeum Podlaskim w Białymstoku zapowiada się bardzo interesująco. Sprawdź, jakie wydarzenia, wystawy, koncerty przygotowała jedna z największych instytucji kultury Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu bialystok ratusz 3.jpg

SACRUM ET PROFANUM. RYTUAŁ I CODZIENNOŚĆ U SCHYŁKU EPOKI KAMIENIA

Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zaprasza na wernisaż wystawy, który odbędzie się 1 lipca 2016 r. o godz. 18.00. Niewiele współczesnych odkryć archeologicznych można określić mianem przełomowych, zmieniających postrzeganie prahistorii zarówno regionu, jak i całego pogranicza Wschodniej i Zachodniej Europy. Bezsprzecznie do takich należą odsłonięte w Supraślu pozostałości unikalnych obiektów obrzędowych związanych z najstarszymi elitami „starego świata” – społecznościami określanymi w kategorii fenomenu Pucharów Dzwonowatych rozwijających się na szerokich obszarach Europy i północnej Afryki w III tys. p.n.e. Ich pojawienie się w nieodwracalnie zmieniło styl życia lokalnych łowców-zbieraczy kończąc tym samym jeden z najbardziej romantycznych rozdziałów naszej prahistorii – świat „ostatnich Indian Europy Środkowej”. Ekspozycja ukierunkowana jest na odtworzenie swoistego „klimatu” miejsca i czasu – schyłku epoki kamienia w dolinie Supraśli. Kliknij po więcej informacji.

 

PODNIEBNI PASJONACI - SPORT BALONOWY W BIAŁYMSTOKU 1975 – 1989

Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zaprasza na wernisaż wystawy, który odbędzie się 21 lipca 2016 r. o godz. 18.00.Ekspozycja zorganizowana wspólnie z pilotem balonowym Markiem Matuszelańskim. Na wystawie będzie można obejrzeć fotografie, dokumenty, puchary z zawodów krajowych i międzynarodowych, w tym puchar ze zdobytego III miejsca w Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych Pucharu Gordona Bennetta (najbardziej prestiżowych zwodów balonowych na świecie). Zaprezentujemy sylwetki pasjonatów, dzięki którym Białystok nazywany jest zagłębiem baloniarstwa. Na salach wystawowych zostaną zaprezentowane elementy składowe balonów, dzięki którym zwiedzający będą mogli poczuć magię tego sportu. Czynna do 17 października 20 16 r.

 

TAJNE NAUCZANIE POLEK W KL RAVENSBRUCK

Wystawa plenerowa eksponowana od 2 lipca do 15 sierpnia 2016 r. przed Wielką Synagogą w Tykocinie.

Autorki wystawy: dr Danuta Drywa (Muzeum Stutthof w Sztutowie), Barbara Oratowska (kierownik Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” – Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie). Tajne nauczania w obozie, całkowicie nielegalny element życia obozowego, nigdzie indziej nie przybrał takich rozmiarów jak w obozie kobiecym w KL Ravensbruck. Osadzenie w nim żeńskiej kadry profesorskiej i nauczycielskiej z całej okupowanej Polski umożliwiło utworzenie klas wszystkich poziomów edukacyjnych z pełnym zakresem przedmiotów lekcyjnych. Edukacją objęto polskie dzieci, młode dziewczęta z robót przymusowych, więźniarki, na których przeprowadzano eksperymenty pseudomedyczne. Zarówno dla nauczycielek jak i uczennic tajne nauczanie pomagało oderwać się mentalnie od brutalnej rzeczywistości i było jednym z najważniejszych bastionów walki obronnej przed utratą ludzkiej godności. Główny temat wystawy wzbogacono informacjami o walce polskiego narodu z germanizacją oraz o tajnym nauczaniu w innych obozach koncentracyjnych. Wystawa została zorganizowana i sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Muzeum Stutthof w Sztutowie . Umieszczony na niej materiał ikonograficzny głównie pochodzi ze zbiorów Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” Oddziału Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Został on wzbogacony o zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej w Lund w Szwecji, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz o materiał przekazany przez rodziny byłych więźniarek.

 

KATEDRA GNIEŹNIEŃSKA. ŚWIAT ŚREDNIOWIECZNEJ WYOBRAŹNI

Wystawa przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, czynna od 10 lipca do 16 października 2016r.

Wystawa fotogramów wykonanych przez Jarosława Grygucia, ukazująca rzeźbiarskie przedstawienia i detale, składające się na bogaty wystrój rzeźbiarsko-architektoniczny kościoła metropolitarnego w Gnieźnie. Pozwala ona wniknąć w świat wyobrażeń i przekonań o świecie nadprzyrodzonym i realnym naszych przodków z okresu głębokiego średniowiecza.

 

 

WIELKA SYNAGOGA W BIAŁYMSTOKU

Wystawa plenerowa eksponowana przy ul. Suraskiej od 27 czerwca 2016 r.

Białostocka Wielka Synagoga była od 1910 r. jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w mieście. Jej budowę rozpoczęto w 1905 r. po rozbiórce osiemnastowiecznej Synagogi Starej. Prace postępowały powoli ze względu na ciągłe braki funduszy i zawirowania polityczne - wojna rosyjsko-japońska, rewolucja 1905 r., pogrom białostocki w lipcu 1906 r. To właśnie ze względu na udział biedoty żydowskiej w rewolucyjnych wystąpieniach antyfabrykanckich najbogatsze spośród starozakonnych rodzin białostockich odmawiały wsparcia funduszu na rzecz budowy Wielkiej Synagogi. Wielu twierdziło, że inwestycja ta nie jest potrzebna ze względu na niewykorzystywanie wielu stojących już domów modlitwy. Do idei budowy głównej bożnicy miasta powrócono w 1907 r. Złożono nowy proje kt budynku autorstwa białostockiego architekta Szlomy Rabinowicza. Prace rozpoczęto w 1909 r. i tym razem postępowały energicznie. W 1910 r. modlono się w niewykończonej budowli, lecz znowu zabrakło środków finansowych. W 1912 r. na czele komitetu, którego celem było wykończenie bożnicy staną fabrykant Khona-Hirsz Nowik. Już w rok później rabin Josef Molhiwer uroczyście otworzył Wielką Synagogę. Wielka Synagoga w Białymstoku spłonęła 27 czerwca 1941 r. Wkraczające do miasta oddziały niemieckie spędziły do niej około 700 osób, a następnie podłożyły pod budynkiem ogień. W rzezi, do jakiej doszło na ulicach dzielnicy Schulhof zginęło kolejnych 1000 osób. Wydarzenia te przeszły do historii miasta pod nazwą "czarny piątek". Bohaterem tego dnia stał się Józef Bartoszko, który narażając własne życie otworzył tylne drzwi płonącej synagogi, dzięki czemu uratowało się kilkadziesiąt os&oa cute;b.

 

 

WYDARZENIA

IV FESTIWAL KULTURY TATARSKIEJ I ZAWODÓW ŁUCZNICTWA KONNEGO TATARÓW POLSKICH

Białostockie Muzeum Wsi, ul. Nadawki 21C, Wasilków

22 – 24 lipca 2016 r.

22 lipca - 9.00-15 00, zawody w łucznictwie konnym; 23 – 24 lipca  11.00-16.00, IV Festiwal Kultury Tatarskiej

W programie festiwalu m.in.: zawody jazdy konnej połączone ze strzelaniem z łuku, pokazy kulinarne tradycyjnych potraw tatarskich, pokazy kaligrafii arabskiej, występy czeczeńskiej i tatarskich formacji taneczno - muzycznych. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Wstęp wolny. Więcej informacji już wkrótce na stronie Białostockiego Muzeum Wsi: www.bialostockiemuzeumwsi.pl

 

 

KONCERTY

BŁĘKITNA RAPSODIA DLA DALEKIEJ UKOCHANEJ

Wielka Synagoga w Tykocinie

2 lipca 2016 r., godz. 19.00
Koncert w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Organizatorem koncertu jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Wykonawcy: JACEK SZYMAŃSKI – tenor/ słowo wiążące; DARIUSZ WÓJCIK – bas; RAFAŁ LEWANDOWSKI – fortepian. Program: L. van Beethoven - „Sonata Księżycowa cis-moll”, op. 27 cz .I – Fantazja; L. van Beethoven – Dla Elizy; L. van Beethoven – Adelaide op. 46; L. van Beethoven – cykl pieśni „Do dalekiej ukochanej (An die ferne Geliebte) op. 98; L. van Beethoven – „Sonata d-moll” cz. III – Finale; J. Kern – Missisipi (pień Joe’go) z musicalu „Statek komediantów”, G. Gershwin – The Man I love; G. Gershwin – aria Porgy z op. „Porgy and Bess”; G. Gershwin – Lady be good; G. Gershwin – Błękitna rapsodia.

 

 

KONKURSY

FOTORYTMICZNY BIELSK FOTOGENICZNY

Muzeum w Bielsku Podlaskim, Ratusz, ul. Mickiewicza 45

Przestrzeń miejska kocha ruch i rytm. Miasta żyją, zmieniają się, są dynamiczne aktywnością swoich mieszkańców. Ruch, rytm i dynamika tworzące miejski klimat są atrakcyjne również w fotografii. Dlatego zapraszamy wszystkich fotografów amatorów z Bielska Podlaskiego, którzy chcą się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat miasta, do udziału w konkursie fotograficznym „FBF”. Nadesłanie prac do 30 października 2016 r. Otwarcie wystawy połączone z wręczeniem nagród odbędzie się w listopadzie 2016 r. Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne na stronie www.muzeum.bialystok.pl.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook