Dodana: 29 wrzesień 2018 21:36

Zmodyfikowana: 29 wrzesień 2018 21:39

"Kuranty” laureatem Honorowej Odznaki Województwa Podlaskiego

Choć są zespołem kultywującym muzykę białoruską, śpiewają też pieśni ukraińskie, rosyjskie i polskie. Choć to Zespół Męski, ich dyrygentem jest kobieta – Alina Niegierewicz. Od piętnastu lat uświetniają wydarzenia artystyczne na terenie regionu i promują województwo poza jego granicami - na terenie całej Polski, a także u naszych wschodnich sąsiadów. Męski Zespół Kuranty został laureatem Honorowej Odznaki Województwa Podlaskiego. W sobotę, 29 września br. podczas uroczystej Gali XV lecia istnienia Zespołu odbyło się oficjalne udekorowanie laureatów. W imieniu samorządu województwa Odznakę wręczali radny wojewódzki Walenty Korycki i dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP Anatol Wap. W uroczystej Gali jubileuszowej wzięli udział m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, władze Bielska Podlaskiego, samorządowcy i wielbiciele "Kurantów".

Ilustracja do artykułu Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego dla Kurantów (1).JPG

Walenty Korycki wręczając odznaczenia podkreślał, że jako bielszczanin od lat obserwuje i podziwia działalność i osiągnięcia „Kurantów”. Wyrazy uznania skierował też do dyrygenta Zespołu – jedynej kobiety w tej „drużynie”
- „Kuranty” ilościowo są jak drużyna piłkarska i myślę, że gdyby nasza reprezentacja narodowa miała takiego trenera jak Pani Alina Niegierewicz, to z ostatnich Mistrzostw Świata nasi piłkarze wróciliby z laurami.  

Zespół Męski Kuranty powstał w 2003r. Dyrygentem jest Alina Niegierewicz, a akompaniatorem Jerzy Szarko. Swoją działalność zespół prowadzi przy Bielskim Domu Kultury.
Nazwa „Kuranty” wzięła się od odmierzającego dźwięcznie czas mieszkańcom kuranta ratuszowego.
W ciągu piętnastu lat działalności, zespół uczestniczył w wielu koncertach, festiwalach i uroczystościach na terenie województwa, ccałego kraju, a także poza jego granicami. 
Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego została przyznana "Kurantom” za działalność w dziedzinie kultury.

ak
fot. Wojciech Oksztol

facebook