Kulturalnie i smakowicie, czyli zapraszamy na kulinaria na Podlasie Slowfest
Podlasie słynie z doskonałej jakości produktów wytwarzanych według tradycyjnych receptur. Dlatego też oczywistym się zdaje, że temat Slow Food odgrywa na supraskim festiwalu niebagatelną rolę. Kuratorzy - Joanna Jakubiuk, Lucyna Zembowicz i Jakub Gutek - zadbali o zróżnicowany repertuar wydarzeń.
Za nami już wyjątkowa kolacja inspirowana filmem „Uczta Babette” (zdjęcia w galerii). Ale to dopiero początek kulinarnych wzruszeń. Już niedługo znowu zaproszeni szefowie przygotują wyjątkowe kolacje, głównie z lokalnych produktów, inspirowane sztuką i naturą oraz poprowadzą warsztaty dla dzieci i dorosłych. W programie w najbliższym czasie zobaczymy także pokazy filmów o tematyce kulinarnej zorganizowane przez FILMS for FOOD, m.in. Jiro o sushi (reż. David Gelb), Uczta (reż. Thomas Jackson, Charlotte Landelius, Henrik Stockare), W obronie jedzenia (reż. Michael Schwarz), Cooking Up a Tribute (reż. Luis Gonzalez, Andrea Gómez).
- Dobierając filmy do sekcji kina kulinarnego mieliśmy na uwadze miejsce, w którym odbywa się festiwal. Supraśl to miasteczko nad rzeką, w otoczeniu lasów. Bliskość natury sprawia, że łatwiej tu zgrać się z jej rytmem i odnaleźć wewnętrzny spokój. Bohaterowie filmów, które proponujemy w programie Slow Festiwalu - rolnicy, producenci jedzenia czy szefowie kuchni inspirują innych do szukania najlepszych smaków poprzez bliski kontakt z naturą i świadome czerpanie z jej bogactwa – opowiada Lucyna Zembowicz, kuratorka wydarzeń kulinarnych.
Kolacja pod hasłem Zioła… Natura… Smak…, inspirowana spektaklem wziołowstąpienie Teatru Wierszalin 15 lipca o g. 20:00 Krzysztof Rabek (właściciel cukierni Odette w Warszawie, wcześniej szef kuchni w Atelier Amaro i restauracji Hugo), Bartosz Szymczak (szef kuchni Rozbrat 20 w Warszawie, półfinalista Top Chef) oraz Michał Arciszewski (szef restauracji Prowincja w Supraślu) przygotują niezwykłą kolację, której motywem przewodnim będą podlaskie zioła - czyli moc i smak wynikające z ich dzikiej natury. Specjalnie na tę okazję koktajle ziołowe, z wykorzystaniem podlaskich trunków, skomponuje jeden z najzdolniejszych barmanów w kraju, Emil Oponowicz z Wody Ognistej w Warszawie.
- Ta kolacja to wielka gratka dla smakoszy. Talent i doskonałe połączenia smaków to znaki rozpoznawcze wszystkich czterech szefów, którzy tę kolację przygotują. Koktajle jako dopełnienie dań, a nie wino, jak zazwyczaj, zaskoczą i zachwycą wszystkich z pewnością. Moc podlaskich ziół będzie z nimi - zapewnia Joanna Jakubiuk, kuratorka wydarzeń kulinarnych.
Spektakl wziołowstapienie o ludowych wiarach, szeptuchach i nadprzyrodzonych właściwościach ziół można obejrzeć kilka dni przed kolacją 6 i 13 lipca lub 7 września, a sekrety podlaskich roślin poznać podczas Podlasie SlowFest na wycieczkach cyklu Natura.
Kolacja w ramach projektu Podlaska kuchnia – tradycja w nowej odsłonie, realizowanego od kilku miesięcy przez Łukasza Rakowskiego, szefa kuchni restauracji w Hotelu Cristal w Białymstoku.
Łukasz Rakowski współpracuje z lokalnymi producentami, rolnikami i innymi szefami kuchni z regionu, reinterpretując kuchnię podlaską i zmieniając jej powszechnie dominujący wizerunek. Wykorzystuje np. trawę żubrówkę, szczawik zajęczy, mięso żubra, rokitnik i wiele innych. Letnie menu degustacyjne - sześć dań wokół sześciu motywów kojarzących się z Podlasiem: Las, Puszcza, Łąka, Staw, Rzeka i Zagroda - przygotuje wraz z zaproszonymi szefami z innych regionów Polski (Hotel Cristal, Białystok, 21 lipca g. 20:00)
Kuchnia Fridy Kahlo - kolacja meksykańska z degustacją win, film oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wydarzenia przygotowane wspólnie z Ambasadą Meksyku w Polsce.
29 lipca o g. 20:00 w restauracji Prowincja w Supraślu kolację pod hasłem Kuchnia Fridy Kahlo przygotują : Pamela Montellano López (szefowa kuchni Ambasadora Meksyku w Polsce), Łukasz Rakowski (szef kuchni Hotelu Cristal w Białymstoku) i Michał Arciszewski (szef kuchni w Prowincji).
Menu złożone będzie z potraw przyrządzonych zgodnie z tradycyjnymi przepisami kuchni meksykańskiej, którymi inspirowali się Frida Kahlo i Diego Rivera podczas wydawanych przez nich przyjęć.
- Zależy nam na tym, żeby stworzyć w Supraślu twórczy, kulinarny ferment. Szefowie kuchni, którzy przyjeżdżają z różnych regionów Polski i nie tylko, bo przy okazji tej kolacji mamy szefową aż z Meksyku, wymieniają się doświadczeniami, poznają lokalne podlaskie produkty i tradycje, interpretują je na swój sposób. Liczymy, że ta niezwykła mieszanka będzie dla naszych gości inspirująca – mówi Jakub Gutek, kurator wydarzeń kulinarnych.
Przed kolacją, o g. 17.30 zapraszamy na Cooking Up a Tribute – film o podróży kulinarnej braci Roca, wyruszających w poszukiwaniu inspiracji i nowych smaków. Jedni z najlepszych kucharzy świata odwiedzą m.in. Meksyk by przywieźć stamtąd przepisy na nowe dania. Przyrządzą je z szacunkiem dla „oryginalnych wersji”, a jednocześnie zinterpretują w autorski sposób, dostosowując do stylu swojej restauracji i hiszpańskiej kuchni.
Dzień później Pamela Montellano López poprowadzi warsztaty kulinarne dla dzieci (30 lipca, 11:00-14:00 w instalacji Plantacja przed Domem Ludowym w Supraślu) oraz dla dorosłych (w Studiu Kulinarnym Atuty w Białymstoku, g. 16:00-20:30). W trakcie zajęć uczestnicy wykonają dania z dostępnych w Polsce produktów, według oryginalnych meksykańskich receptur. Warsztaty będą nie lada atrakcją. Kuchnia meksykańska ma opinię jednej z najciekawszych na świecie i jednej z najtrudniejszych – dodaje Jakub Gutek, kurator festiwalu.
Kolejne wydarzenia w dziale Kulinaria: www.podlasieslowfest.pl/lista.do?kategoria=kulinaria
www.podlasieslowfest.pl