Dodana: 4 maj 2016 13:55

Zmodyfikowana: 6 maj 2016 08:23

Kto chce sfotografować "Skrzypka na dachu" - zgłoszenia do czwartku

Spektakle żyją na scenie dość krótko, potem zostają po nich fotografie. To dokumenty artystycznych realizacji ale i zapisy tego, jak fotografujący odbierają przedstawienie. W czwartek 5 maja o godz. 17.30 OiFP otwiera próbę generalną „Skrzypka na dachu” Jerry’ego Bocka przed fotografującymi, którzy chcieliby spróbować swoich sił w fotografii teatralnej.

Ilustracja do artykułu 50_opera.jpg

Będzie możliwość robienia zdjęć przez cały I akt przedstawienia.  Zgłoszenia przyjmujmowane są mailowo: promocja@oifp.eu do czwartku do godz. 12.00. Ilość miejsc ograniczona do 15 osób.

Dla wszystkich fotografów amatorów biorących udział w akcji przygotowano atrakcyjne prezenty.

***

Białostocki „Skrzypek na dachu” wskrzesza atmosferę sztetl z początku XX wieku – miasteczka zamieszkanego przez szczęśliwie i harmonijnie współżyjących ze sobą ludzi różnych kultur, wyznań i obyczajów. Ten magiczny i odchodzący w niepamięć świat odczytany zostaje przez dylematy naszej rzeczywistości, przemieniając się w liryczny, współczesny moralitet.

Mityczna Anatewka nie będzie jedynie odległą i sentymentalną krainą. W przyjętej przez reżysera wizji, ten wyidealizowany przez lata świat zostanie głęboko osadzony w realiach naszej rzeczywistości, przemieniając tym samym inscenizację w liryczny, ale i współczesny moralitet.

W niewielkiej, zamieszkałej przez Żydów ukraińskiej wsi Anatewka żyje ubogi mleczarz Tewje. Życie wypełniają mu przyjacielskie dysputy z Bogiem, kłótnie z żoną Gołdą i kłopoty, których przysparza mu pięć dorastających córek. Dziewczęta, jedna po drugiej, zakochują się w niewłaściwych mężczyznach: od bogatego rzeźnika wolą ubogiego krawca czy lewicującego studenta. Za nic mają tradycję, która dla ich ojca jest sprawą najistotniejszą, bo jak powiada Tewje: „bez niej życie wyglądałoby tak chwiejnie, jak skrzypek na dachu”. Tewje jest cudownym ojcem i pozwala ukochanym córkom dokonywać samodzielnych wyborów. Szczęście w Anatewce trwa krótko. W carskiej Rosji atmosfera wokół Żydów niebezpiecznie gęstnieje i wkrótce maleńka wspólnota musi szukać innego miejsca na ziemi.

"Skrzypek na dachu" to nie tylko uniwersalna przypowieść o szczęściu i cierpieniu, starym porządku odchodzącym na zawsze w przeszłość i wartościach, które żyją dzięki wyznającym je ludziom. To również olśniewające widowisko, które urzeka scenografią rodem z obrazów Marca Chagalla, bawi subtelnym humorem i zapada w pamięć dzięki przebojom takim jak „Gdybym był bogaczem” („If I Were A Rich Man”), „Anatewka”, „To świt, to zmrok” („Sunrise, Sunset”).

Doskonała obsada aktorska, malowniczość scenografii, uroda i wdzięk scen zbiorowych, niezwykła dramaturgia, efektowne rozwiązania inscenizacyjne oraz porywająca muzyka w wykonaniu Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej po raz kolejny tworzą wspaniałe potwierdzenie legendarnego już fenomenu „Skrzypka na dachu” – niekwestionowanego arcydzieła gatunku.

Zapraszamy na „Skrzypka na dachu” już od 6 maja! Musical będzie grany do 19 czerwca.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook