Dodana: 10 listopad 2015 14:53

Zmodyfikowana: 10 listopad 2015 14:55

Krótkie historyjki pozamykane w literkach i nie tylko … czyli „Alfabet Teatru”

Alfabet Teatru to projekt artystyczno-edukacyjny skierowany do najmłodszych, a przygotowany przez Białostocki Teatr Lalek z okazji 250 lat istnienia teatru publicznego w Polsce. Książka, gra planszowa oraz … aplikacja na smartfony i tablety. Jednym z elementów projektu jest elementarz z wierszami Marty Guśniowskiej i ilustracjami Giedre Brazyte właśnie pt. „ Alfabet Teatru”.

Ilustracja do artykułu BTL_ABC_okladka.jpg

- Chcielibyśmy przybliżyć najmłodszym pojęcia związane z teatrem w jak najbardziej zabawny i lekki sposób – mówił dyrektor BTL Jacek Malinowski .

Czym się różni Sufler od sufletu , co to jest Antrakt,  o złośliwościach Tremy i o wielu innych ważnych teatralnych sprawach czytelnicy dowiedzą się z zabawnych wierszyków Marty Guśniowskiej.
Przewodnikami po uroczym słowniku są bardzo dobrze znani najmłodszym miłośnikom teatru, bohaterowie sztuk  Lenka, Alladyn i Żyrafa.   

 

Jak podkreśla autorka wierszy Marta Guśniowska, podczas tworzenia definicji pojęć związanych z teatrem najważniejsze było  to, aby poprzez zabawne i ciekawe literacko wierszyki „przemycić” dawkę wiedzy o teatrze.
- Zależało mi, aby była to nauka przez zabawę, bo w ten sposób najłatwiej jest trafić do maluchów – mówiła Marta Guśniowska.

„Alfabet Teatru” został przygotowany w formie ilustrowanej książki wraz z grą planszową, której bazę  stanowi plan budynku BTL. Motywem przewodnim jest ucieczka  czterech niesfornych marionetek z Piwnicy Lalek.

Sama książka jest dostępna także  w formie bezpłatnej aplikacji na smartfony i tablety . Aplikacja stwarza możliwość nie tylko obejrzenia książki, ale również przesłuchania wierszy czytanych przez aktorów Białostockiego Teatru Lalek.


Za przygotowanie gier i zabaw edukacyjnych w projekcie „Alfabet Teatru” odpowiedzialna był Karolina Kumpiałowska z BTL. Jak przyznaje powstałe pomysły „testowała” wśród dzieci a także wśród dorosłych.
- Okazuje się, że zaznajomienie się z „Alfabetem…” przyda się nie tylko dzieciom, ale i ich rodzicom. Nie wszystkie pojęcia ujęte w naszym elementarzu są znane dorosłym. To może być dawka wiedzy i dla dzieci i dla rodziców – mówiła.

Ale „Alfabet…” to nie tylko książka i gra. Projekt zakłada też zajęcia plastyczne i teatralne, podczas których m.in. jest zabawa w podchody po teatrze.

Publikacja „Alfabet Teatru” trafi do bibliotek i placówek oświatowych uczestniczących w projekcie i współpracujących z BTL na co dzień. Wersja mobilna elementarza dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych w formie bezpłatnej aplikacji na Google Play, App Store i Windows Store. Będzie ją można znaleźć też na stronach BTL.

- Po zakończeniu projektu zamierzamy zrobić dodruk i po przystępnej cenie oferować w teatrze -  obiecuje Jacek Malinowski.  

Projekt „Alfabet Teatru” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook