Dodana: 13 kwiecień 2016 13:48

Zmodyfikowana: 13 kwiecień 2016 13:48

Koncert dyplomantów UMFC z Orkiestrą OiFP

Najpiękniejsze arie z „Don Giovanniego”, „Cyganerii” i „Strasznego dworu”, Koncert fletowy d-moll C.P.E. Bacha, III Koncert fortepianowy C-dur Sergiusza Prokofiewa i „Błękitna rapsodia” George’a Gershwina zabrzmią 15 kwietnia 2016 r. podczas koncertu Dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. Młodzi muzycy wystąpią pod batutą Pawła Kotli.

Ilustracja do artykułu OiFP.jpg

W programie znajdą się wspaniałe arie: szampańska („Fin ch’han dal vino”) i „O, podejdź do okna” („Deh, vieni alla finestra”) Don Giovanniego z opery W.A. Mozarta, aria Rodolfa „Jaka zimna rączka” („Che gelida manina”) z „Cyganerii” G. Pucciniego, aria Miecznika „Kto z mych dziewek serce której” ze „Strasznego dworu” S. Moniuszki. Arie zaśpiewają tenor Paweł Cichoński i baryton Maciej Falkiewicz.

Koncert fletowy d-moll Carla Philippa Emanuela Bacha, drugiego z synów wielkiego Jana Sebastiana, to jedna z jego późniejszych kompozycji. Mówi się, że zdolny syn zbudował pomost pomiędzy muzyką ojca i klasyków wiedeńskich. Jak pozostałych pięć koncertów fletowych, także ten powstał w Poczdamie, w związku ze służbą u króla Prus Fryderyka II, który sam był czynnym flecistą. Koncert d-moll ukazuje wielki talent kompozytora i potwierdza, jak wiele zawdzięczali mu jego następcy – Haydn, Mozart i Beethoven. Solo zagra flecistka Aleksandra Pawluczuk.

„Błękitną rapsodię” G. Gershwina zaprezentuje pianista Tomasz Jeleniewski. Utwór napisany został na zamówienie muzyka jazzowego Paula Whitemana, który dokonał jego prawykonania 12 lutego 1924 r. W słychać między innymi wpływ mistrza ragtime’u Scotta Joplina. Autorem instrumentacji na fortepian i big band, a potem także na fortepian i orkiestrę symfoniczną jest Ferde Grofé. To dzięki niemu utwór rozpoczyna się słynnym glissando klarnetu. Mimo jazzowego pochodzenia, muzyka „Rapsodii” nie ma z nim jednak wiele wspólnego. Sam Gerswhin wyznał, że cała struktura utworu ukazała mu się nagle podczas podróży pociągiem, wśród jego stuków, łomotów i mechanicznego rytmu.

Wieczór zwieńczy III Koncert fortepianowy C-dur Sergiusza Prokofiewa. Kompozytor pozwolił sobie w nim na groteskę i przekorę w powykrzywianym i szorstkim brzmieniu, ale utwór spotkał się z większym zrozumieniem niż wcześniejszy o 18 lat II Koncert. Charakterystyczne dla Prokofiewa wielokrotne przetwarzanie motywów melodycznych sprawia, że każda część utworu ma inny nastrój i dźwięk. Solistą będzie pianista Włodzimierz Choptar.

Orkiestrę poprowadzi kierownik artystyczny OiFP i pierwszy dyrygent Paweł Kotla.

Koncert odbędzie się o godz. 19:00 w Sali Koncertowej przy ul. Podleśnej 2. Zapraszamy! Kup bilet!

 

KONCERT SYMFONICZNY

Koncert Dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku

15 KWIETNIA 2016
SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 | godz. 19:00

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756–1791)
Arie Don Giovanniego „Fin ch’han dal vino”
i „Deh, vieni alla finestra” z opery „Don Giovanni”

Carl Philipp Emanuel Bach (1714–1788)
Koncert fletowy d-moll Wq 22

Giacomo Puccini (1858–1924)
Aria Rodolfa „Che gelida manina” z opery „Cyganeria”

Stanisław Moniuszko (1819–1872)
Aria Miecznika „Kto z mych dziewek serce której” z opery „Straszny dwór”

George Gershwin (1898–1937)
„Błękitna rapsodia” na fortepian i orkiestrę

Sergiusz Prokofiew (1891–1953)
III Koncert fortepianowy C-dur op. 26

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Paweł Kotla – dyrygent
Paweł Cichoński – tenor
Maciej Falkiewicz – baryton
Aleksandra Pawluczuk – flet
Tomasz Jeleniewski – fortepian
Włodzimierz Choptar – fortepian



Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook