Dodana: 14 czerwiec 2017 14:21

Zmodyfikowana: 15 czerwiec 2017 13:41

Kolejna odsłona Folk on the Street. Tym razem coś dla rowerzystów i… praca w polu

Ażurowy stojak rowerowy inspirowany regionalnym wzornictwem ludowym został zamonto-wany przy wejściu do białostockich Spodków. W ten sposób Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zainaugurował tegoroczną edycję akcji Folk on the Street. Kolejne działania to: mural na ulicy Radzymińskiej, wystawa tkaniny dwuosnowowej Lucyny Kędzierskiej i…. praca w polu czyli ozdabianie bel z sianokiszonką. Motywem przewodnim Folk on the Street 2017 jest wzornictwo tkaniny dwuosnowowej.

Ilustracja do artykułu P1140300.jpg

O programie tegorocznej edycji Folk on The Street informowali podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno, dyrektor WOAK Cezary Mielko i koordynatorka akcji Katarzyna Zagłoba.
- Od 2012r, czyli od pierwszej edycji Folk on the Street podejmujemy działania, których celem jest ukazywanie sztuki ludowej w sposób nowoczesny, atrakcyjny i użytkowy dla przestrzeni miejskiej. W 2013 r powstał mural Dziewczynka z konewką - tak bardzo lubiany przez białostoczan, promujący Białystok w kraju i na świecie. A jednym z tegorocznych działań jest właśnie stojak rowerowy inspirowany motywami kultury białoruskiej i kurpiowskiej- podkreślał Cezary Mielko.
Maciej Żywno, który na konferencję przyjechał rowerem miał okazję zaparkować dwuślada przy nowym stojaku, nie krył zachwytu.
- Misterne ornamenty i wzory ludowe, pokolorowane i wycięte w blaszanej płycie prezentują się naprawdę pięknie. Można w ten sposób pokazać, że nawet stojaki rowerowe mogą stać się sztuką użytkową, a wychodząc naprzeciw potrzebom coraz liczniejszej grupy rowerzystów, zachęcić miłośników dwóch kółek do instytucji takich jak WOAK i podkreślić, że są to miejsca, w których coś się dzieje, że są przyjazne osobom, które w różny sposób chcą tutaj być – podkreślał marszałek.
Podobne stojaki, jak ten przy Spodkach zostały również zamontowane w Korycinie i Janowie. Ich autorami są znani białostoccy designerzy rowerów Adrian Łucejko i Adam Zdanowicz.

Stojaki na dobry początek. Co jeszcze nas czeka w tegorocznej Folk on the Street?
Jak zapowiada koordynatorka projektu Katarzyna Zagłoba z WOAK-u, w Białymstoku będzie powstawał mural wielkoformatowy na jednym z wieżowców przy ul. Radzymińskiej. Mural będzie nawiązywał do wzoru tkaniny dwuosnowowej, a jego wykonawcą będą artyści z białoruskiej grupy streetartowej TAKTAK. Obraz ma zostać ukończony w połowie lipca.
Inspiracją dla twórcy wizualizacji muralu była jedna z tkanin dwuosnowowych Lucyny Kędzierskiej. Kolejny mural, również inspirowany podlaskim wzornictwem, powstanie w Korycinie.
Warto dodać, że 27 czerwca, w Spodkach  przy ul. Św. Rocha 5 odbędzie się wernisaż wystawy tkaniny dwuosnowowej podlaskiej tkaczki Lucyny Kędzierskiej.
Kolejnym, dość nietypowym pomysłem autorów Folk on the Street jest instalacja artystyczna w polu
- Planujemy przeprowadzić akcję społeczną polegającą na wspólnym przygotowaniu
instalacji artystycznej
- mówi Katarzyna Zagłoba – Wybieramy się w pole w okolicach Korycina, gdzie bele z sianokiszonką ozdobimy wzornictwem charakterystycznym dla tkaniny dwuosnowowej.
Ten autorski projekt Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury zdobył zainteresowanie ośrodków kultury w innych województwach. Podobne przedsięwzięcie będzie realizowane na południu Polski, oczywiście z wykorzystaniem lokalnego wzornictwa.

 

Inicjatorem projektu „Folk on the Street” jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Celem  są działania artystyczne w przestrzeni miejskiej łączące sztukę współczesną, użytkowa z twórczością ludową.

"Folk on the Street stanowi kreatywną i zaskakującą mieszankę inwencji artystów z tym, co na Podlasiu najlepsze, czyli bogactwem kultury ludowej. Murale, budki lęgowe, a teraz także stojaki rowerowe są wspaniałym nośnikiem promujący twórczość ludową jako dziedzinę nie tylko interesującą, ale również niebywale inspirującą, wpisującą się tym samym w wymiar współczesności. Dzięki połączeniu działań pracowników WOAK i artystów podlaski folk wyszedł na ulice i coraz śmielej zaczepia przechodniów. Wydaje się, że czasy, kiedy spotkanie z folklorem możliwe było tylko w skansenie bądź na festiwalach minęły bezpowrotnie" - podkreślają organizatorzy akcji.  

ak
fot./ video : Wojciech Oksztol

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook