Dodana: 27 kwiecień 2016 14:32

Zmodyfikowana: 27 kwiecień 2016 14:32

Kobiety do batut!

Drzwiami do kariery może okazać się VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego, organizowany we wrześniu 2016 roku przez Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku. Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy do 20 maja.

Ilustracja do artykułu ikona.jpg

Pierwszą Polką, która studiowała dyrygenturę była Anda Kitschman, która ukończyła ze złotym medalem Szkołę Kapelmistrzowską przy Akademii w Wiedniu. W 1922 zaczęła dyrygować w Teatrze Miejskim we Lwowie. W drugiej połowie XX wieku liczba dyrygentek zaczęła wzrastać, najczęściej jednak pracowały w operach i orkiestrach kameralnych. Obecnie najbardziej znane polskie dyrygentki to: Ewa Michnik, Agnieszka Duczmal, Ewa Strusińska, a także – chociaż w tej roli od lat nie występuje – Joanna Wnuk-Nazarowa.

 

Ewa Strusińska zaprasza do udziału w VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów.

 

We wrześniu 2016 roku w Białymstoku odbędzie się niezwykłe wydarzenie – mówi Ewa Strusińska, dyrygent. – Niezwykłe nie tylko dla dyrygentów, ale także dla wszystkich, którzy są zainteresowani dyrygenturą.  Jest to konkurs dyrygencki dla młodych dyrygentów, słynny konkurs, to już szósta edycja. Zachęcam gorąco do wzięcia udziału w konkursie i obserwowania poczynań młodych dyrygentów. Dyrygenci mają rzadką możliwość spotkania fantastycznej orkiestry, orkiestry zawodowej, z którą mogą spróbować pomuzykować. To niesamowita historia, ponieważ proces kształcenia dyrygentów to przede wszystkim kształcenie z fortepianem. Konkursy są istotne także z tego powodu, że dają możliwość spróbowania naszych sił i porównania się z kolegami. Są ważne również z powodu tak zwanego networkingu, czyli poznania innych dyrygentów, poznania jak muzyka jest tworzona w innych częściach świata czy Polski. Właściwie, w dzisiejszych czasach, muzyk który myśli o jakiejkolwiek karierze, nie tylko dyrygenckiej, ale każdy muzyk, który chce być muzykiem zawodowym, musi przez ten proces konkursów przejść. Nie wszyscy dyrygenci nadają się do tego, nie każdy jest „zwierzęciem konkursowym”, ale polecam, żeby takie doświadczenie sobie zafundować.

Gdy w 2008 roku Ewa Strusińska obejmowała posadę dyrygenta asystenta Hallé Orchestra, najstarszej profesjonalnej orkiestry w Wielkiej Brytanii, fakt ten był szeroko komentowany przez prasę angielską (The Times, Guardian, The Independent, BBC Music Magazine, Gramophone) oraz przez polskie media. Była pierwszą kobietą na takim stanowisku w historii Wielkiej Brytanii. W jednym z wywiadów powiedziała wówczas: „Zauważam coraz więcej kobiet kompozytorek i jeszcze więcej dyrygentek i ta tendencja będzie się umacniać. Z moich obserwacji wynika, że kobiety w tych zawodach są twórcze, ambitne, rzetelne, świetnie przygotowane i doskonale zorganizowane, jednym słowem – skazane na sukces. Problem stanowi stereotypowe postrzeganie tematu, ale tu potrzebna jest zmiana mentalności społeczeństwa, czyli pewnie wymiana pokoleń”.

 

Więcej o konkursie:

http://www.oifp.eu/pl/vi-ogolnopolski-konkurs-mlodych-dyrygentow-im-witolda-lutoslawskiego/informacja-o-konkursie.html  

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook