Dodana: 7 luty 2017 11:31

Zmodyfikowana: 7 luty 2017 11:31

IX Symfonia na 190. rocznicę śmierci Beethovena w Operze i Filharmonii Podlaskiej

W piątek 10 lutego z okazji 190. rocznicy śmierci Ludviga van Beethovena usłyszymy IX Symfonię, jedno z najsłynniejszych i najwybitniejszych dzieł muzyki poważnej. Znana także jako "Symfonia radości", spopularyzowana finałową kantatą do słów "Ody do radości" Friedricha von Schillera. Była pierwszą w historii symfonią wokalno-instrumentalną, czyli symfonią z udziałem głosu ludzkiego. Jej rękopis został wpisany w 2001 roku na listę UNESCO „Pamięć Świata”.

Ilustracja do artykułu PLAKAT-10-lutego-2017.jpg

„IX Symfonia stała się punktem odniesienia dla następnych pokoleń kompozytorów. Można zauważyć w niej zapowiedzi impresjonizmu. Pojawiają się przy słowach o Bogu, który „musi istnieć ponad namiotem z gwiazd”. Pod tym namiotem ludzie mają połączyć się w braterstwie. Słowom o gwiezdnym baldachimie towarzyszy łagodne, migotliwe pulsowanie najjaśniejszych rejestrów całej orkiestry. Mocno kontrastują z wcześniejszym chorałem chóru męskiego z towarzyszeniem puzonu, wiolonczel i kontrabasów, a także z późniejszą, kolejną dwutematyczną fugą, prowadzącą do ekstatycznego zakończenia w radosnej tonacji D-dur.”  (z oprac. Magdaleny Gajl).

Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz połączone siły Chóru Akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku oraz Chóru Politechniki Białostockiej poprowadzi Paweł Kotla. Usłyszymy solistów: Annę Mikołajczyk-Niewiedział – sopran, Ewę Marciniec – alt, Przemysława Borysa – tenor i Wojtka Gierlacha – bas.

Ludwig van Beethoven – kompozytor i pianista niemiecki, ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.

Urodzony w Bonn, na terenie dzisiejszych Niemiec, już w młodości przeniósł się do Wiednia, gdzie rychło uzyskał reputację pianisty wirtuoza, a następnie wybitnego kompozytora. Mimo że około 25. roku życia zaczął tracić słuch, okazał wielką siłę ducha i nie zaprzestał tworzenia swoich dzieł, nawet w okresie całkowitej głuchoty.

W historii muzyki stanowi centralną postać pogranicza klasycyzmu i romantyzmu. Jego twórczość wytyczyła kierunek rozwoju muzyki na cały XIX wiek. Światową popularność Beethoven zawdzięcza przede wszystkim swym dziewięciu symfoniom, choć równie przełomowe było znaczenie jego sonat i wariacji fortepianowych oraz muzyki kameralnej, przede wszystkim kwartetów smyczkowych. Muzyka Beethovena łączy intensywność uczuć z doskonałością formy; wyraża się w niej apoteoza wolności i godności jednostki, woli życia, heroizmu, zmagań z losem oraz radości i powszechnego braterstwa.

 

KONCERT SYMFONICZNY

Z OKAZJI 190. ROCZNICY ŚMIERCI LUDWIGA VAN BEETHOVENA

 

10 LUTEGO 2017

SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 | godz. 19.00

 

Ludwig van Beethoven (1770–1827)

IX Symfonia d-moll op. 125

I. Allegro, ma non troppo, un poco maestoso

II. Allegro vivace

III. Adagio molto e cantabile

IV. Presto

 

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku

Chór Politechniki Białostockiej

Paweł Kotla dyrygent

Anna Mikołajczyk-Niewiedział sopran

Ewa Marciniec alt

Przemysław Borys tenor

Wojtek Gierlach bas

Edward Kulikowski przygotowanie Chóru UwB

Wioletta Miłkowska przygotowanie Chóru PB

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook