Dodana: 7 sierpień 2015 13:00

Zmodyfikowana: 7 sierpień 2015 13:00

Instalacja Justyny Kuklo o Białymstoku, Gdańsku i Brukseli

Galeria im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 zaprasza w piątek - 7 sierpnia o godz.18:00 na otwarcie wystawy Justyny Kuklo „BIA – GDA – BRU”. Ekspozycję tworzy złożona z trzech części instalacja poświęcona miastom, w których Justyna Kuklo spędziła swoje dotychczasowe życie. Są to: Białystok, Gdańsk i Bruksela. Obiektom towarzyszy dźwięk, który odnosi się do historyczno-kulturowego charakteru każdego z miast. Wystawę można oglądać do 30 sierpnia. Na wernisaż wstęp wolny.

Ilustracja do artykułu kuklo_zaproszenie.jpg

Justyna Kuklo – ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, dyplom uzyskała na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Uprawia malarstwo, ilustracje, tworzy obiekty wyszywane. Jej prace były prezentowanem.in. w Belgii, Francji, Polsce (Wrocław, Gdańsk, Sopot).

__________________________________________________________________________________________________________ 

O wystawie:

BIA

Białystok, Polska – moje miasto rodzinne na wschodzie kraju. Biedne miasto usytuowane w rolniczym regionie, otoczone lasem i puszczą. W tym rejonie występuje mieszanka różnych religii. Obok siebie mieszkają: Katolicy, Prawosławni, Żydzi i Muzułmanie pochodzenia tatarskiego. W warstwie dźwiękowej tej instalacji słychać ludzi modlących się w różnych obrządkach. Silne rytuały religijne dyktują sposób funkcjonowania miasta. Mieszkańcy Białegostoku są w większości biali i deklarują się jako osoby wierzące. Kierunek złotej nici ustala dążenie do świętości. 

GDA

Gdańsk, Polska – polskie miasto na północy. Historycznie jest to bardzo ważny punkt strategiczny z powodu dostępu do morza. Zamieszkany głównie przez Niemców i Polaków.

Przez 25 lat miał status Wolnego Miasta Gdańsk (Freie Stadt Danzig). Do instalacji użyto mapy miasta z 1920 roku, która jest wyryta na plexi. Napięcia pomiędzy mieszkańcami Gdańska są pokazane za pomocą nici umieszczonych w różnych częściach miasta, które wraz ze zmianami politycznymi zamieniało się z polskiego w niemieckie i na odwrót. Drogi dwóch narodów rozpraszają się jak nici w instalacji. Historia Gdańska = Danzig wciąż jest wyczuwalna w architekturze i atmosferze miasta. Instalacji towarzyszy nagranie wspomnień o przeszłości miasta w dwóch językach polskim i niemieckim. Opowieści nie są identyczne ani obiektywne.

BRU

Bruksela, Belgia -  stolica Europy, tygiel różnych narodowości. Linie metra dzielą i łączą miasto. Na pierwszy rzut oka Belgijczycy, Europejczycy i inni imigranci żyją oddzielnie od siebie kultywując swoje narodowe tradycje. Jednak kiedy zagłębimy się w strukturę miasta, dostrzegamy sieć powiązań. Widzę, że powiązane ciała formują regularny wzór belgijskiej koronki. Kolory nici symbolizują kolor skóry oraz kolory na belgijskiej fladze. Podczas swojej codziennej drogi do pracy nagrałam dźwięki z metra, pomieszane rozmowy ludzi prawdopodobnie zamieszkałych w mieście w różnych językach.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook