Dodana: 30 marzec 2016 08:59

Zmodyfikowana: 30 marzec 2016 14:39

"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" wg Mikołaja z Wilkowiecka w Teatrze Wierszalin

Premiera tego najstarsze misterium wielkanocnego przygotowywanego przez Teatr Wierszalin odbyła się w warszawskim Teatrze Studio. Stamtąd była transmitowana na żywo w TVP Kultura. W ciągu najbliższych trzech weekendów kwietniowych „Historyję…” będzie można zobaczyć na scenie Wierszalina.

Ilustracja do artykułu api05.jpg

Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim ze czterech Świętych Ewanjelistów zebrana a wirszykami spisana przez księdza Mikołaja z Wilkowiecka zakonnika częstochowskiego, najpiękniej sprawowana przez Aktorów Teatru Wierszalin roku Pańskiego 2016

„Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" wpisuje się w tradycję średniowiecznych misteriów rezurekcyjnych, które powstawały i były „sprawowane” niezależnie od głównej tradycji teatralnej wyrosłej z tragedii antycznej. Podejmując temat Zmartwychwstania - temat istoty wiary chrystusowej - w formie ludowego przedstawienia, łączy ona pozornie nieprzystające do siebie sfery - sacrum i profanum, mieszając tajemniczość, podniosłość i powagę ze śmiechem, żartem oraz potocznością.

Ten najcenniejszy zabytek dramaturgii staropolskiej zachował się w całości, i to w kilku wariantach, w dodatku ze szczegółowymi wskazówkami reżyserskimi. Dzięki temu przez stulecia cieszył się niesłabnącą popularnością. Do końca XIX wieku była to najczęściej grana sztuka teatru ludowego w Polsce. W XX w. kilkakrotnie inscenizowana w profesjonalnych teatrach, m.in. w Teatrze Reduta w reżyserii Leona Schillera w 1923 i przez Kazimierza Dejmka w 1961, 1962 i 1976.

 

"Historyja" w wierszalińskim wydaniu, zbliżając się do intencji Mikołaja z Wilkowiecka, opowiada święte wydarzenia „tak jak jest na świecie”. Odpowiednikiem Prologusa, objaśniającego widzom porządek i charakter widowiska jest wikary z podlaskiej wsi, który postanawia wystawić misterium wraz ze swoimi parafianami, wykorzystując realia dnia codziennego oraz podobieństwa ich charakterów do odtwarzanych postaci.

 

Autor: Mikołaj z Wilkowiecka

Scenariusz i reżyseria: Piotr Tomaszuk

Muzyka: Jacek Hałas

Scenografia: Mateusz Kasprzak

Współpraca reżyserska: Rafał Gąsowski

 

Występują: Rafał Gąsowski, Dariusz Matys, Mateusz Krzyżewski, Monika Kwiatkowska, Sylwia Nowak, Bartłomiej Olszewski oraz Ewanjelista 


Źródło.: Teatr 'Wierszalin" w Supraślu

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook