Galeria im. Sleńdzińskich zaprasza na wystawę prac i pamiątek Heleny Bohle-Szackiej „Mosty/Die Brücken”
Helena Bohle-Szacka była projektantką mody, dziennikarką, artystką, kuratorką i graficzką, a także jedną z najważniejszych Polek mieszkających w Berlinie Zachodnim. To także pierwsza polska projektantka, której kolekcje pokazano za żelazną kurtyną.
Wernisaż – 24 czerwca w dwóch placówkach galerii.
Helena Bohle-Szacka urodziła się w 1928 roku w Białymstoku. W czasie wojny trafiła do obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Flossenbürg. Po wojnie powróciła do Polski, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi, wykładała i projektowała modę. Była kierowniczką artystyczną domu mody Telimena i dziennikarką mody „Dziennika Łódzkiego”. Projektowała loga wielkich przedsiębiorstw, opakowania i reklamy kosmetyków, tworzyła rysunek żurnalowy. Na początku lat 60. pracowała dla Mody Polskiej w Warszawie. Zorganizowała pierwszy w historii pokaz polskiej marki w Berlinie Zachodnim. W 1968 roku wyemigrowała do Berlina Zachodniego. Tworzyła rysunki, kolaże, grafiki, projektowała książki; wystawiała w Berlinie, Dortmundzie, Paryżu, Londynie, Wiedniu, Kopenhadze, Warszawie, Krakowie, Łodzi.
– W tym roku, sześć lat po śmierci Heleny Bohle-Szackiej, obszerne archiwum artystki przewiezione zostało z Berlina do Białegostoku – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Teraz chcemy je zaprezentować mieszkańcom naszego miasta.
Archiwum mody, dokumenty, zapiski, fotografie, stroje, biżuteria znajdują się w zbiorach Galerii im. Sleńdzińskich. W depozycie instytucji są także dzieła sztuki Bohle-Szackiej.
W ramach wystawy twórczość i historia Bohle-Szackiej zinterpretowane zostaną przez współczesne artystki: Zuzę Golińską i Darię Malicką.
Wernisaż odbędzie się 24 czerwca o godz. 18.00 w dawnym butiku domu mody Telimena (Galeria im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2), a także o godz. 19.30 w zabytkowej, drewnianej willi na białostockich Bojarach przy ul. Wiktorii 5. Obok willi powstanie mural przedstawiający artystkę autorstwa Janusza Noniewicza i Dominiki Raczkowskiej. Rekonstrukcje i reinterpretacje projektowanych przez Bohle-Szacką sukienek wykona Dagmara Rosa. Kuratorem wystawy jest Marcin Różyc. Wystawa będzie czynna do 3 września.
Za: UM Białystok