Dodana: 23 październik 2015 10:12

Zmodyfikowana: 23 październik 2015 10:12

Fotograficzne mikrohistorie z grodzieńszczyzny. Niezwykłe warsztaty ze starymi fotografiami

Ponad 150 starych fotografii z polsko-białoruskiego pogranicza przywieźli ze sobą do Białegostoku uczestnicy warsztatów „fotograficzne mikrohistorie z grodzieńszczyzny”. W zajęciach bierze udział 15 młodych Polaków z Białorusi. Zorganizowało je Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok. Wybrane zdjęcia będzie można wkrótce zobaczyć na stronie albom.pl.

Ilustracja do artykułu warsztat.jpg

Zadaniem uczestników warsztatów poza wyszperaniem z domowych szuflad starych fotografii było też „wyciągnięcie” od seniorów historii z nimi związanych.

- I z tym było dość trudno – przyznaje Rusłan Kulewicz, który na co dzień pracuje jako dziennikarz sportowy serwisu internetowego t-styl.info. - U jednej pani natknąłem się na niesamowitą kolekcję. Zacząłem dopytywać. Machała ręką: „Nie trzeba tego wiedzieć”. Wypatrzyłem na jednej odbitce z czasów wojny, że na drugim planie zostali uchwyceni niemieccy żołnierze. Schowała wtedy zdjęcie. Zrozumiałem, że ona nadal się boi.

Rusłan na strychu starego domu w Grodnie znalazł odbitki przedstawiające żołnierzy w polskich mundurach. Ustalił, że to Żydzi, którzy służyli w polskiej armii, prawdopodobnie w jednostce z Augustowa. Podczas warsztatów ma szanse dowiedzieć się więcej.

Warsztaty zaplanowane zostały na trzy dni. Pierwszy (21 października) poświęcony był samej fotografii, metodom jej digitalizacji i konserwacji. Zajęcia prowadzili fotograficy:  Grzegorz Dąbrowski i Rafał Siderski. Wyławiali perełki.

-  Wśród przywiezionych zdjęć jest klika klatek, które poza tym, że są rodzinną pamiątką i dokumentem bronią się też jako prace artystyczne – mówi Grzegorz Dąbrowski. - Jana Tkaczuk pokazała zdjęcie dwóch panów w łódce.  Zdjęcie „nic” w pierwszym odbiorze. Nic o tych mężczyznach nie można powiedzieć. Wygląda jak ciemna, źle skopiowana odbitka, ale jeśli popatrzeć na nie od artystycznej strony, to mogłoby być przypisane współczesnym fotografom.

Podczas drugiego dnia (22 października) Oleg Łatyszonek z Uniwersytetu w Białymstoku i Edward Dmuchowski, historyk z Grodna omówili historyczne konteksty przywiezionych fotografii. Pomogą w rozpoznaniu mundurów, określeniu czasu powstania odbitki, opowiedzą o tzw. wielkiej historii, w którą mogli być uwikłani ich bohaterowie.

Ostatni dzień (23 października) to warsztaty na temat redagowania tekstów. Poprowadzi je Andrzej Poczobut, dziennikarz z Grodna i Urszula Dąbrowska, dziennikarz z Białegostoku. Wszystkie zebrane przez młodzież opowieści dziadków zostaną zapisane w formie niedługich tekstów do internetu. Każdy uczestnik otrzyma opracowany materiał (zeskanowane zdjęcia i zredagowany tekst) na płycie CD, a  w listopadzie będzie go mógł zobaczyć na stronie albom.pl.

Warsztaty odbywają się w Galerii Sleńdzińskich (przy ul. Legionowej 2), dzięki uprzejmości jej kierownictwa i pomocy  zespołu. Zostały dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook