Dodana: 1 lipiec 2015 09:32

Zmodyfikowana: 2 lipiec 2015 08:28

Folk on the Street – g(wa)ra w scrabble

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury ruszył z kolejną odsłoną Folk on the Street. To artystyczne działania w przestrzeni miejskiej, łączące inwencję artysty z bogactwem kultury ludowej.

Ilustracja do artykułu mural-05.jpg

Folk on the Street spotkamy tego lata kilkakrotnie, a zaczęliśmy 1 lipca, przy ulicy Zamenhofa 4 w Białymstoku. Na dobry początek zagraliśmy w scrabble, ale nietypowo. Jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie stała się inspiracją do stworzenia instalacji z wykorzystaniem podlaskiej gwary ludowej.  

Niewiele osób pamięta zapewne, co znaczą słowa  "kiziak"  albo "bonda". Zależy nam na tym, aby ludzie przypomnieli sobie o podlaskiej gwarze albo też czegoś się o niej w nietypowy sposób dowiedzieli. Być może jakaś starsza osoba spojrzy na te słowa, przypomni je sobie i się uśmiechnie, a ktoś młody wpisze w wyszukiwarkę w telefonie bo będzie chciał się dowiedzieć co znaczą – tak o g(wa)rze w scrabble mówi Katarzyna Zagłoba z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, inicjatorka i koordynatorka projektu.

Współpomysłodawcą i wykonawcą jest Paulina Horba. Artystka realizuje projekty rzeźbiarskie, instalacje w wielu materiach. Zawodowo zajmuje się ceramiką oraz drewnem, a także uczy rzeźby w Liceum Plastycznym w Supraślu. To świetny projekt i natychmiast chciałam wziąć w nim udział. Praca jest bardzo delikatna, bo to ceramika – czterdzieści cztery kafle – trzeba uważać na każdym etapie, przy wypalaniu, malowaniu, no i oczywiście przy mocowaniu – podkreśla artystka.

W tegorocznej odsłonie Folk on the Street przygotowaliśmy jeszcze kilka działań. Między innymi mural inspirowany podlaską legendą o Witku Ptaszniku oraz akcję społeczną, podczas której z ulic przeniesiemy się na pola. Chcemy przekonać ludzi, ze folklor nie jest nudny, nie jest przestarzały, że może być pokazany w nowoczesny i atrakcyjny sposób, że w formie zabawy, sztuki możemy w ciekawy sposób przypominać o tradycji – zaznacza Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

To już trzecia edycja tej akcji. W ramach poprzednich powstały między innymi dobrze znane nie tylko w regionie, ale na świecie murale, przedstawiające dziewczynkę z konewką przy al. Piłsudskiego, czy wielkie koronkowe rozety na ścianie budynku Uniwersytetu Medycznego.


Nasza g(wa)ra w scrabble:

Skawarotka (patelnia ), małanka (błyskawica),zorka (pierwsza gwiazda, która pojawia się wieczorem na niebie), bonda (placek z ciasta chlebowego pieczony w piecu chlebowym przed wygaśnięciem żaru), uciesny (radosny), inaksy (inny), zagon (pas ziemi między bruzdami), kiziak (źrebię).

Za: Dział Promocyjno-Edytorski WOAK

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook