Dodana: 13 maj 2019 12:17

Zmodyfikowana: 13 maj 2019 12:22

Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci 2019

Galeria Arsenał oraz Stowarzyszenie "Fabryka Bestsellerów" zapraszają serdecznie na Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci. Przekazywanie tradycji, korzenie, z których wszyscy wyrastamy, oraz relacji międzypokoleniowe to tematy przewodnie tegorocznego piątego już Festiwalu.

Instalacja festiwalowa w formie recepcji z nazwą Festiwal Książki Artystycznej dla dzieci

Afrykańskie przysłowie mówi: „Żeby wychować jedno dziecko, potrzebna jest cała wioska”. Parafrazując je, można zapytać: ile osób czytających w otoczeniu dziecka potrzeba, by wychować zapalonego czytelnika? Czy zatrważająco niskie wskaźniki poziomu czytelnictwa w Polsce kiedykolwiek wzrosną, jeśli w polskich domach nie odrodzą się rytuały wspólnego czytania? Czy w czasach kryzysu relacji międzypokoleniowych dobra książka nie wydaje się doskonałym polem porozumienia i budowania bliskości ludzi w różnym wieku? Czy literatura dla dzieci może ocalić świat naszych przodków i ich tradycje od zapomnienia? Na te i parę innych pytań postarają się odpowiedzieć organizatorzy w ramach tegorocznej edycji festiwalu. 

Artystka aktywistka Cecylia Malik pokaże, dlaczego warto całą rodziną dbać o drzewa. Familijne anegdoty staną się inspiracją do międzypokoleniowego muralu, który powstanie pod kierunkiem artystki wizualnej Małgorzaty Dmitruk. Do tego zaplanowane są warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 14 lat m.in. z Joanną Concejo, Tomaszem Samojlikiem, Katarzyną Bogucką, kiermasz pięknych i mądrych książek, zajęcia tkackie i pokoje kreatywnej zabawy. 

koncepcja i organizacja Festiwalu: Magdalena Wieremiejuk, Małgorzata Kowalczuk
identyfikacja wizualna: Robert Czajka
film promocyjny: Agnieszka Waszczeniuk
aranżacja przestrzeni: Martyna Štěpán-Dworakowska

Kiermasz książek artystycznych i o sztuce dla dzieci
W kiermaszu weźmie udział kilkadziesiąt wydawnictw z całej Polski, również tych niszowych, których książki nie mają ogólnopolskiej, szerokiej dystrybucji, a także autorzy sprzedające swoje książki. Dla rodziców i dzieci biorących udział w kiermaszu, będzie to unikatowa okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi. Na kiermaszu nie zabraknie książek traktujących o sztuce oraz takich, które przy wykorzystaniu niebanalnej estetyki opowiadają o sprawach istotnych i trudnych nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci: zazdrości o młodsze rodzeństwo, śmierci bliskich, dramacie wojny, odmienności kulturowej sąsiadów, chorobie, czy najnowszej historii Europy. Wydawnictwa zaprezentują zarówno nowości, jak i książki dobrze znane.

Lista wystawców:
ALBUS Wydawnictwo / Tu się czyta
Wydawnictwo Alegoria
Babaryba
BUKA radość słuchania / Tu się czyta
Wydawnictwo druganoga
Wydawnictwo Dwie Siostry
Fantastyczne Światy
Tania Książka Białystok  
Media Rodzina
MULTICO Oficyna Wydawnicza
Usborne - angielskie książki dla dzieci
Poławiacze Pereł
Wydawnictwo Tako
Wydawnictwo Tatarak
Wydawnictwo Widnokrąg
Wydawnictwo WYtwórnia
Wydawnictwo Zakamarki
Wydawnictwo Znak
Kultura Gniewu
Centrala
Wydawnictwo CzyTam
Wydawnictwo Format
Mamania / Mozaika
Wydawnictwo Biała Wieża
Wydawnictwo Hokus-Pokus
Wydawnictwo Łajka
Wydawnictwo Wolno
Wydawnictwo Literówka
Wydawnictwo Tadam
Wydawnictwo Kinderkulka

Zakładnik (przestrzeń do tworzenia zakładek do książek)

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu będzie na Was czekać z zabytkową prasą drukarską, nowymi wzorami nadruków, stosem zakładek i mnóstwem drukarskiej zabawy w starym stylu!

Tkanie. Spotkanie zaprosi Was w świat tkaniny artystycznej. Dzięki specjalnym, niewielkim ramkom tkackim będziecie mogli wytkać własne kolorowe zakładki. To świetna i twórcza zabawa dla małych rączek, która uczy skupienia i łączenia kolorów.

Nie ściemniaj! (pokój UV)
Przestrzeń pomalowana na czarno, którą z czasem ożywią autorskie kompozycje dzieci przygotowane z pasków taśmy fluorescencyjnej.

Co ty pleciesz?!
Samoobsługowa przestrzeń tkacka, w której razem stworzymy okazałą festiwalową tkaninę.

Informacje ogólne o Festiwalu: link do strony: https://galeria-arsenal.pl/wydarzenia/festiwal-ksiazki-artystycznej-dla-dzieci-2019

Wydarzenie na FB - link do strony: https://www.facebook.com/events/317598102287143/

 

facebook