Dodana: 4 czerwiec 2016 10:21

Zmodyfikowana: 4 czerwiec 2016 10:21

Exodus 2.0 to opowieść o uchodźstwie, o migracji, o świecie w momencie gwałtownego poruszenia

Teatr Dramatyczny w Białymstoku w sobotę 4 czerwca zaprasza na wyjątkową premierę. Pomyślana jako kontynuacja ubiegłorocznego spektaklu-happeningu "Bieżeńcy.Exodus" sztuka "Exodus 2.0" piórem znakomitego młodego dramaturga Artura Pałygi staje się też opowieścią o współczesnym świecie, o problemie uchodźstwa zwłaszcza.

Ilustracja do artykułu 5.jpg

To będzie też wyjątkowe wydarzenie i z innego powodu - tym przedstawieniem z widzami żegna się dyrektor TD Agnieszka Korytkowska-Mazur (jej kontrakt kończy się w sierpniu). To będzie jej ostatni wyreżyserowany spektakl w "Węgierce" w czasie pełnienia funkcji dyrektora.

Historię bieżeńców nieliczni widzowie mieli okazję zobaczyć w sierpniu ubiegłego roku w pociągu i na przystankach kolejowych na trasie Łapy-Sokoły. Za inscenizaję odpowiadała wówczas dramaturg Dana Łukasińska. Teraz dyrektora TD do współpracy zaprosiła Artura Pałygę, zdolnego drmaturga młodego pokolenia, który jednak z nieżeństwem nigdy wcześniej się nie zetknął.

- Zaproponował nam, by nie kontynuowac losów bieżeńców, bo to czego jesteśmy świadkami dzisiaj, właściwie wyprzedziło nasze poszukiwania - mówiła Agnieszka Korytkowska-Mazur w czasie konferencji prasowej poprzedzającej premierę. 

„Exodus 2.0” to więc opowieść o uchodźstwie, o migracji, o świecie w momencie gwałtownego poruszenia, z perspektywy dwójki ludzi z naszego bezpiecznego i stabilnego świata. Poznajemy historię dwójki ludzi, którzy dobrowolnie decydują się na udział w grze o uchodźcach. Po części uczestniczą w tym i widzowie, którzy będą współuczestniczyć w tych wydarzeniach siedząc niemal w srodku wydarzeń - na scenie.

- próbujemy wejść w pewien rodzaj gry, żeby poczuć to na własnej skórze i odpowiedzieć na pytania, które z perspektywy wygodnego świata wydają się odległe, nie dotykają nas wprost - przekonuje reżyserka. - Dla mnie to też zamknięcie historii i tego, co przez ostatnie cztery lata próbowałam tu robić, czyli penetrowania historii Podlasia, dotykania niewygodnych, neinazwanych tematów.

Spektakl można obejrzeć:

 

Premiera: 4 czerwca 2016 r.

Scena: duża

Cena biletu*: 

- spektakl premierowy - 50 zł
- normalny - 40 zł
- ulgowy - 35 zł
- szkolny - 20 zł
- studencki - 20 zł (zniżka 50% na legitymację do 26 r.ż.) 
- bilet dla osób bezrobotnych - 5 zł

*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

 

Reżyseria - Agnieszka Korytkowska-Mazur
Scenografia - Jacek Malinowski
Kostiumy - Agata Wąs
Muzyka - Michał Jacaszek
Choreografia - Maciej Zakliczyński
Reżyseria światła - Marek Oleniacz 
Asystent reżysera i konsultacje literackie - Michał Pabian
Wizualizacje - Paweł Grześ
Inspicjent - Jerzy Taborski

Obsada:
Aleksandra Maj
Ewa Palińska
Katarzyna Siergiej
Monika Zaborska-Wróblewska
Bernard Bania
Grzegorz Falkowski (gościnnie, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie)
Daniel Lasecki (gościnnie)
Patryk Ołdziejewski (gościnnie)
Rafał Pietrzak (gościnnie)
Franciszek Utko
Mateusz Witczuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook