Dodana: 18 listopad 2019 09:44

Zmodyfikowana: 18 listopad 2019 09:44

Ex Libris - porozmawiaj o książkach

Ostatnie w tym roku spotkanie Klubu Czytelniczego Ex Libris 19 listopada zapowiada się wyjątkowo. Gościem Klubu Czytelniczego Ex Libris będzie Krzysztof Czyżewski , który za tom poetycki „Żegaryszki” i całokształt twórczości otrzymał w 2019 r. nagrodę im. Wiesława Kazaneckiego.

Ilustracja do artykułu krzysztof Czyżewski.jpg

Krzysztof Czyżewski - praktyk idei, pisarz, reżyser i animator działań międzykulturowych. Współtwórca Fundacji Pogranicze i Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. W 2011 r., wraz z zespołem Pogranicza, otworzył Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie, Afryce Północnej i innych pograniczach świata. Wykładowca wielu uniwersytetów w Europie i USA; profesor Uniwersytetu Bolońskiego i Rutgers University. Autor książek Ścieżka pogranicza (2001), Linia powrotu. Zapiski z pogranicza (2008), Miłosz. Tkanka łączna (2014), Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei (2017), Żegaryszki (2018); współautor m.in. Podręcznik dialogu. Tożsamość i zaufanie (2012), Miłosz – Dialog – Pogranicze (2012), Krasnogrudzki most. Niezbędnik budowniczego (2016). Reżyser opowieści teatralnych Pogranicza, w tym: Trzy kobiety. Metamorfozy mitu Medei u Owidiusza i Picassa oraz Misterium Mostu. Przez Jerzego Giedroycia uhonorowany nagrodą „Małego Berła Kultury Polskiej”. W 2014 roku otrzymał Dan David Prize.

Krzysztof Czyżewski zarekomendował też do omówienia w drugiej części klubowego spotkania dwie książki Pawła Huelle „Opowiadania .na czas przeprowadzki”:  i „Byłem samotny i szczęśliwy”.

Jak zwykle spotkanie Klubu Czytelniczego Ex Libris odbędzie się w „Kwestii Czasu” w Białymstoku, Plac NZS 1.  19 listopada o 18.00. Wstęp wolny.

Zapraszają jak zwykle Stowarzyszenie Szukamy Polski,  Kolegium Literaturoznawstwa Wydziału Filologicznego  Uniwersytetu w Białymstoku i Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Oprac. ms

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook