Etno Design. To może się opłacić
Już w najbliższy weekend Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku rusza z projektem „ETNO DESIGN – dochodowa tradycja”, który promuje tradycyjne ludowe wzornictwo w bardzo praktycznym wymiarze i w bardzo praktyczny sposób. Projekt polega na pokazaniu mieszkańcom wsi, w gminach, w których jest wysokie bezrobocie, możliwości zarobkowania z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego – tradycyjnych ludowych wzorów używanych w tkactwie, wycinance, zdobnictwie architektonicznym i obrzędowym.
Wzory haftów i wycinanek można dziś zobaczyć w wielu miejscach publicznych, klimatycznych restauracjach, na ulicy, we współczesnym wzornictwie. Spełnia to wieloraką funkcję: upowszechnia to, co u nas cenne i wartościowe, edukuje, a przede wszystkim cieszy kolorem i prostą, bezpretensjonalna formą. Zainspirowani regionalnym wzornictwem pragniemy przybliżyć je ludziom, którzy je znają, lecz w pełni nie doceniają.
„ETO DESIGN – dochodowa tradycja” to projekt, który został przygotowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku dla mieszkańców dwóch podlaskich miejscowości. Ma on zwrócić uwagę na relacje pomiędzy etnografią a sztuką użytkową, w bardzo praktycznym wymiarze. Motywacją do przeprowadzenia warsztatów opartych na tradycyjnym wzornictwie ludowym Podlasia jest głównie poszukiwanie twórcy, który dostrzeże i zaakceptuje jego wartość.
W tym celu przygotowaliśmy specjalny program: prezentacje o wzorach ludowych uzupełniające wiedzę, kilka spotkań z ekspertami i młodym przedsiębiorcą, które pomogą w podjęciu ewentualnej działalności własnej oraz warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wypróbują różne metody pracy pozwalające na zdobycie umiejętności związanych ze zdobieniem ubrań.
W projekcie weźmie udział 20 osób z Gródka i Rafałówki.
Współorganizatorzy:
STOWARZYSZENIE BARDZO AKTYWNA WIEŚ „BARWA” w Rafałówce
GMINNE CENTRUM KULTURY w Gródku
Za: WOAK Białystok