Dodana: 12 maj 2017 14:17

Zmodyfikowana: 12 maj 2017 14:33

Esperantyści z całego świata w Książnicy Podlaskiej

Wykłady, prelekcje, dyskusja, a przede wszystkim promocja książki Wiesława Kazaneckiego w przekładzie na język esperanto - 12 maja w Książnicy Podlaskiej odbyła się Ogólnopolska Konferencja Popularnonaukowa ph. „Esperanto. Język – Idea –Twórca”. To spotkanie, niejako inauguruje trzydniowy Kongres Esperantystów, odbywający się w Białymstoku w dniach 12- 14 maja i wpisuje się w obchody Roku Ludwika Zamenhofa. Przypomnijmy! – rok 2017 został ustanowiony przez UNESCO rokiem Ludwika Zamenhofa. Jest to związane z setną rocznicą śmierci jednego z najbardziej rozpoznawalnych białostoczan na świecie - twórcy języka międzynarodowego esperanto.

Ilustracja do artykułu IMG_0839.JPG

W konferencji wzięli udział esperantyści z całego świata, naukowcy, przedstawiciele organizatorów – Książnicy Podlaskiej, Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, a także reprezentanci władz miejskich i wojewódzkich – m.in.  Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, który wydarzenie objął swoim patronatem.
Wśród prelegentów znaleźli się  jak  prof. dr hab. Ilona Koutny (UAM), prof. dr hab. Bogusław Nowowiejski (UwB), dr hab. Barbara A. Despiney-Żochowska (Sorbona).

- Bonan tagon – przywitał w języku esperanto uczestników Jerzy Leszczyński – Serdecznie Państwa witam w mieście urodzenia Ludwika Zamenhofa, w Białymstoku. W dzisiejszych, niespokojnych czasach, kiedy jesteśmy świadkami coraz większych napięć na tle kulturowym, religijnym, etnicznym, kiedy dominuje brak porozumienia, idea, która przyświecała Ludwikowi Zamenhofowi,  staje się szczególnie wyrazista.
Marszałek korzystając z okazji zachęcał uczestników konferencji do zwiedzenia stolicy województwa i regionu.

Głównymi punktami konferencji były osoba i dzieła Ludwika Zamenhofa – tzn. idea  i język esperanto.

- Mam nadzieję, że m.in. dzięki tej konferencji godnie uczcimy  Rok Ludwika Zamenhofa - mówiła otwierając konferencję dyrektor Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek.- To spotkanie jest dla nas ważne z jeszcze jednego względudzisiaj odbędzie się promocja książki  Wiesława Kazaneckiego w przekładzie na język esperanto.  
To nie pierwsza publikacja polskiej literatury w esperanto przy której Książnica Podlaska ma swój udział. Do tej pory tłumaczenia doczekały się „Qvo Vadis” i „Lalka”.
- Misją Książnicy  jest promocja literatury polskiej, a tłumaczenie znakomitych powieści  Prusa czy Sienkiewicza  przyczynia się do popularyzacji literatury polskiej w świecie – podkreślała Jolanta Gadek – Ale wydanie utworów Wiesława Kazaneckiego w esperanto  jest dla nas szczególnie ważne – to poeta związany z Białymstokiem i z naszym regionem.

Konferencja „Esperanto. Język – Idea –Twórca” jest częścią dłuższego spotkania Otwiera ona 36 Polski Kongres Esperancki, który trwa  od 12 do 14 maja w Białymstoku - o czym przypominał prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Przemysław Wierzbowski.
Wiekszośc wydarzeń będzie odbywać się w Białostocki Ośrodku Kultury - Centrum Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej i w Klubie Fama przy ul. Leginowej . . 

Kongres potrwa trzy dni, od 12 do 14 maja. W bogatym programie imprezy są konferencje, prelekcje, konkursy, koncerty – wszystkie związane z esperanto i jego twórcą. Podczas sesji naukowej rozpoczynającej kongres, w Książnicy Podlaskiej odbyła się premiera tomiku poezji i prozy Wiesława Kazaneckiego w wersji esperanckiej. Uroczyste otwarcie kongresu odbędzie się o godz. 15.30 w BOK–CLZ przy ul. Warszawskiej 19. W trakcie uroczystości zostanie m.in. zaprezentowany hymn „La Espero” w nowej aranżacji, odbędzie się błyskawiczna lekcja esperanto.

Wśród wydarzeń odbywających się w ramach kongresu jest także m.in. koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. W piątek o godz. 20.00, w kawiarni Fama przy ul. Legionowej, zespół zaprezentuje projekt muzyczny „Zamenhof”. Natomiast w sobotę o godz. 18.00 odbędzie się pokaz filmów krótkometrażowych z chińskiego festiwalu twórców – esperantystów Teo kaj Amo (Herbata i Miłość). Tego samego dnia o godz. 22.00 można też wybrać się na film „Incubus”. Ten czarno-biały horror został zrealizowany w języku esperanto.  
Harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie www.centrumzamenhofa.pl.




Organizatorami Ogólnopolskiej Popularnonaukowej Konferencji: „Esperanto. Język – Idea –Twórca”  są  Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku,  Białostockie Towarzystwo Esperantystów, a także Hotel Esperanto.

ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook