Enigma znaczy tajemnica. Muzealny plac zabaw powraca po wakacjach
12 września Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza, na pierwszy po wakacjach, Muzealny Plac Zabaw. Tym razem zajęcia dotyczyć będą maszyny szyfrującej Enigma. Muzeum, w ten sposób, rozpoczyna nowy projekt Zabytek Miesiąca.
Już od najdawniejszych czasów, ludzie pragnęli, aby ich korespondencja pozostawała tajemnicą, szczególnie gdy wpadała w niepowołane ręce. Sposobem radzenia sobie z tym problemem, było szyfrowanie wiadomości. Jednym z pierwszych twórców szyfrów był Juliusz Cezar, który opracował tak zwany szyfr Cezara. Kolejne wieki doprowadziły do udoskonalenia systemów szyfrowania. Z czasem zaczęto budować specjalne maszyny służące do tego celu.
Najbardziej znanym urządzeniem jest Enigma, która powstała w latach 20-tych XX wieku. Miała ona m.in. zapewnić armii niemieckiej całkowite bezpieczeństwo przekazywanych informacji. Skomplikowany sposób działania, uniemożliwiał zastosowanie znanych reguł do złamania szyfru Enigmy. Dokonali tego dopiero w 1932 roku polscy kryptolodzy Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki.
Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z historią maszyn szyfrujących. Będą mogli wcielić się w rolę szyfrantów. Stworzą wiadomości, zaszyfrują je, a następnie postarają się odszyfrować zakodowane informacje, przygotowane przez inne osoby biorące udział w zajęciach.
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 9 – 12 lat. Odbędą się w Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. J. Kilińskiego 7, w dniu 12 września 2015 roku, od godziny 14.00 do 15.00. Cena biletu 5 zł od uczestnika. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr. tel. 85 741 64 49.
Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku