Dziwy polskie warszawskiej grupy TERAZ POLIŻ w Teatrze Dramatycznym
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki 22 i 24 października zaprasza na czytania performatywne nieznanych dotąd tekstów dramatycznych polskich autorek z przełomu XIX i XX wieku. Czytania z udziałem aktorek TERAZ POLIŻ oraz aktorów TD są częścią projektu „dziwy polskie” Kobiece pisanie, kobiece praktyki w teatrze współtworzonego z „HyPaTią - Historia Teatru Polskiego. Feministyczny Projekt Badawczy". Na wszystkie czytania wstęp wolny.
„Dziwy polskie” – czytania dla dorosłych
Sceniczne czytania tekstów Eleonory Kalkowskiej „Doniesienia drobne” oraz Magdaleny Samozwaniec „Hotel Belle-Vue” to nie tylko okazja do zapoznania się z tekstami, ale też zaproszenie do wspólnego przyjrzenia się kobiecym dramatom. Prezentacje tekstów połączone są z panelem dyskusyjnym, który będzie okazją do rozmowy z widownią o czytanych tekstach i o całym projekcie dziwy polskie.
Nieznane dramaty znanych dramatopisarek i bogatą twórczość tych zupełnie nieznanych polskich autorek piszących na scenę postanowiły zgłębić twórczynie z Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ. Wspólnie z badaczkami z zespołu „Historia Teatru Polskiego. HyPaTia – Feministyczny Projekt Badawczy” przyjrzą się polskim dramatom kobiecym z lat 1899/1950.
Co spowodowało wykluczenie tych tekstów z pamięci zbiorowej i tzw. „uniwersalnego kanonu”? Jak przedefiniować kanon i czy jest to możliwe?
Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ podejmuje próbę odpowiedzi na te pytania. Artystki przeczytają wybrane utwory na scenach teatralnych Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. „Dziwy Polskie” to nie tylko seria czytań scenicznych, lecz również panele dyskusyjne i platforma internetowa, popularyzująca dramatopisarską twórczość kobiet, na której znajdą się informacje o ponad stu utworach i ich autorkach.
Na czytania dla dorosłych zapraszamy 22 października 2015 r. o godz. 19.00 na scenę foyer. Zapraszamy również do udziału w panelu dyskusyjnym, który poprowadzi Anna Dzhabagina i odbędzie się bezpośrednio po czytaniach.
Reżyseria: Ula Kijak
Obsada:
TERAZ POLIŻ: Emanuela Osowska, Marta Jalkowska, Dorota Glac
Teatr Dramatyczny: Jolanta Borowska, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka, Mateusz Witczuk
Więcej o czytaniach dla dorosłych: http://dramatyczny.pl/aktualnosci/teraz-poliz-dziwy-polskie-czytanie-dla-doroslych/
Więcej informacji o projekcie i TERAZ POLIŻ: http://www.terazpoliz.com.pl/dziwypolskie.html
„Dziwy i Dziwowiska” – maraton czytań dla dzieci
Maraton składa się z trzech części (ok. 45 min każda):
11:00 Dziwy leśne i powietrzne (dla dzieci powyżej 5 lat)
„Jak trafić pod te wielkie skały / po zaklęte niebieskie migdały… Gdybym je zdobyła, dużo bym rzeczy kupiła / a potem w górach złoty dom postawiła…”
Mała Stasia wybiera się na wielką wyprawę po ukryty w górach skarb. Na swojej drodze spotyka ludzi i zwierzęta, rozmawia z Echem, Ciszą, a w krzakach siedzi Licho… Czy uda jej się zdobyć niebieskie migdały?
12:30 Dziwowiska magiczne (dla dzieci powyżej 5 lat)
„Milczy ciemny las / Promyk słońca zgasł / Świętojańska spływa noc / Niesie ludziom czarów moc.”
Pełna przygód i tajemnic historia małej Marysi, która znajduje w lesie mały trzewiczek. Do kogo należy? Czy przyniesie jej szczęście, czy wręcz przeciwnie? Pisana wierszem opowieść o dziewczynce, Królewnie i Królewiczu to powrót do najpiękniejszej formy tradycyjnej bajki dla dzieci.
14:00 Pałacowe dziwowiska (dla dzieci powyżej 7 lat)
„Od czasu, gdy królewicz Gwoździk zobaczył portret królewny Jagódki, nie może ani spać, ani jeść, tak silnie ją kocha i tak bardzo pragnie ją poślubić…” Ale czy na pewno? Przezabawna, awanturnicza opowieść o Królewnie, jej wesołym Błaźnie oraz o tym, czy można kogoś zmusić do małżeństwa.
Maratonowi czytań towarzyszą zabawy ruchowe, plastyczne i teatralne, aktywizujące dzieci i zachęcające do zabawy w teatr również w domu.
Na czytania dla dzieci zapraszamy 24 października 2015 r. na scenę foyer.
Reżyseria: Ula Kijak
Obsada:
TERAZ POLIŻ: Emanuela Osowska, Marta Jalkowska, Dorota Glac
Teatr Dramatyczny: Jolanta Borowska, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka, Mateusz Witczuk
Więcej o czytaniach dla dzieci: http://dramatyczny.pl/aktualnosci/teraz-poliz-dziwy-i-dziwowiska-czytania-dla-dzieci/
Więcej informacji o projekcie i TERAZ POLIŻ: http://www.terazpoliz.com.pl/dziwypolskie.html