Dodana: 25 luty 2016 12:58

Zmodyfikowana: 25 luty 2016 12:58

Dziesięciolecie Chóru OiFP. Najbliższe plany koncertowe

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Violetty Bieleckiej wystąpi w piątek 26 lutego wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W programie koncertu „Mała Msza Uroczysta” (Petite Messe Solennelle) Gioacchino Rossiniego.

Ilustracja do artykułu Chor_OiFP_1.jpg

Chór zaśpiewa w Poznaniu na zaproszenie Wojciecha Nentwiga, dyrektora Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego, z którą artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej współpracują od trzech lat. Kolejne koncerty, będące wynikiem tej kooperacji, odbędą się w Koninie, Poznaniu oraz Berlinie i związane będą z 70. rocznicą śmierci Feliksa Nowowiejskiego - kompozytora, dyrygenta, autora muzyki  "Roty" do słów Marii Konopnickiej. Chór OiFP wykona oratorium „Quo vadis”, uznawane za najsłynniejsze dzieło Nowowiejskiego. Koncert poprowadzi Łukasz Borowicz.

W kwietniu 2016 roku rozpoczną się uroczyste obchody Jubileuszu 10-lecia istnienia Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zespół zainauguruje je wykonaniem utworu sakralnego Siergieja Rachmaninowa “Całonocne czuwanie” (Wsienoszcznoje Bdienije) na chór mieszany a cappella, op. 37, z udziałem znakomitych solistów: Agnieszki Rehlis i Rafała Bartmińskiego.

W grudniu 2016 roku odbędzie się drugi koncert jubileuszowy "Gospel Sounds" w wykonaniu chóru, solistów oraz zespołu instrymentalnego „Zimne Dranie”.

- Poziom artystyczny chóru buduje się latami – mówi prof. Violetta Bielecka, dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, pedagog. – Trzon tego zespołu stanowią najlepsi śpiewacy chórów : Bialostockiego Chóru Kameralnego "Cantica Cantamus", Młodzieżowego Katedralnego Chóru " Carmen" oraz chórów akademickich UM w Białymstoku i Uniwersytetu w Białymstoku. Najważniejszym priorytetem w codziennej pracy zespołu chóralnego jest kształtowanie osobowości,  wyobraźni i inteligencji muzycznej, praca nad intonacją, artykulacją, precyzją wykonawczą, dykcją,dynamiką oraz ekspresją wypowiedzi muzycznej . Pokaźne ilości koncertów filharmonicznych na przestrzeni dziesieciu lat (ok. 500), obecnie - spektakle oper, musicali świadczą o wielkim potencjale artystycznym zespołu chóralnego. Duża scena stawia przed artystami chóru wiele wyzwań związanych z aktorstwem, ruchem scenicznym oraz tańcem. Wiele osób bierze udział w spektaklach jako soliści. Chór OiFP to znakomity i wszechstronny zespół, to wspaniali ludzie, znakomici artyści, ale również i przyjaciele, dzięki którym mogę spełniać swoje marzenia.

____________________________________________________________ 

Violetta Bielecka jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Białymstoku w klasie fortepianu Z. Frankiewicz. Studiowała pod kierunkiem prof. J. Boka i R. Zimaka w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem). Prowadzi bogatą działalność koncertową; odbyła liczne tournée w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Francja, Ukraina, Białoruś, Łotwa, Rumunia, Mołdawia). W latach 1995–1997 była konsultantem wokalnym Chóru Operowego Teatru Narodowego w Warszawie. W 2000 roku otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych z rąk Prezydenta RP. Jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku (w latach 1999–2005 była kierownikiem Zakładu Dyrygentury Chóralnej; w latach 2005–2012 obejmowała stanowisko Prodziekana). Prowadzi klasę śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku. Kierowała tam Chórem Żeńskim „Schola Cantorum Bialostociensis” (1987–2009). Od roku 1995 pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej „Cantica Cantamus” w Białymstoku (w latach 1998–2006 prowadziła Białostocki Chór Kameralny „Cantica Cantamus”). Jest organizatorem Międzynarodowych warsztatów młodzieży polskiej i polonijnej Polskiego Chóru Pokoju. Chóry prowadzone przez nią zdobyły wiele nagród i wyróżnień. Uhonorowana Złotym Medalem nadanym przez Prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie (2012), Złotym Medalem za Długoletnią Służbę nadanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (2010), Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego I stopnia za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne (2009), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (MEN 2009), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008), Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2006), Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP (2002), Nagrodą Prezydenta Miasta Białegostoku za działalność organizatorską, związaną z popularyzowaniem dziedzictwa kulturowego na Wschodzie poprzez działalność Polskiego Chóru Pokoju (2000), Nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego (2002), Złotą odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” (1992) oraz Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP (1990). W 2013 roku odebrała w Poznaniu nagrodę im. J. Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki i propagowanie muzyki  polskiej.


Fot. Michał Heller/OiFP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook