Dodana: 22 styczeń 2016 08:52

Zmodyfikowana: 22 styczeń 2016 13:44

Dyrygent Paweł Kotla nowym kierownikiem artystycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej

Paweł Kotla spotkał się z dziennikarzami w czwartek 21 stycznia. Zapowiedział, że jego zamierzeniem nie jest przeprowadzanie rewolucji. Na początku swojej pracy chce skupić się na poznaniu zespołu, orkiestry. - Liczę, że muzycy pomogą mi odnaleźć formułę, która będzie najlepsza dla melomanów i rozwoju artystycznego samego zespołu - podkreśla dyrygent.

Ilustracja do artykułu LrMobile2101-2016-040085830170063015_resized_0.jpeg

Paweł Kotla ma 43 lata. Studia ukończył na: Akademii Muzycznej w Warszawie (dyrygentura symfoniczno-operowa) i Uniwersytecie w oksfordzie (muzykologia i praktyka wykonawcza). 

Jak podkreśla dyrektor OiFP Damian Tanajewski wystarczyło mu zaledwie jedno spotkanie z artystą, by podjąć decyzję o współpracy. Kontrakt z Pawłem Kotlą będzie obowiązywał do 30 czerwca 2017 roku. W OiFP będzie on pełnił funkcję I Dyrygenta orkiestry OiFP, będzie też odpowiedzialny za organizację wszystkich artystycznych planów i przygotowanie repertuaru koncerów symfonicznych.

Paweł Kotla chciałby zmian ewolucyjnych a nie rewolucji, jego ambicją jest uczynienie OiFP najbardziej rozpoznawalnej instytucją kulturalnąna Wschód od Wisły. O tym, że przyjął propozycję dyrektora Tanajewskiego zadecydowało położenie Białegostoku oraz to, że miasto bardzo się artystycznie rozwija.

Wykorzysta swoje dotychczasowe doświadczenie współpracy z artystami Białorusi, Ukrainy, Mołdawi by kontynuować ten kierunek artystycznej ekspansji na wschód i odwrotnie, by artyści ze wschodu częściej gościli u nas.   Również 20 lat współpracy w Wielkiej Brytanii i doświadczenie tam zdobyte może okazać się pomocne w pracy w OiFP.

- Po wcześniej przetartych ścieżkach chciałbym iść teraz z własnym zespołem – powiedział filozoficznie podczas konferencji prasowej.

Okazja do poznania kunsztu nowego I dyrygenta orkiestry OiFP już dzisiaj, w piątek 22 stycznia. Zapowiedź koncertu TUTAJ

Sylwetka

W latach 1997-98 był asystentem w Guildhall School of Music and Drama w Londynie i dyrektorem artystycznym Oxford University Philharmonia; 1998-2003 asystentem Sir Simona Rattle; 1999-2001 dyrektorem artystycznym Bromsgrove String Orchestra; 2001-04 dyrektorem artystycznym Stevenage Symphony Orchestra; 2001-05 dyrektorem artystycznym Harpenden Choral Society; 2005-06 dyrektorem artystycznym Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Od 2003 jest pierwszym dyrygentem gościnnym City of Peterborough Symphony Orchestra; od 2004 - dyrektorem artystycznym Redhill Sinfonia; od 2006 - dyrektorem artystycznym Leicester Symphony Orchestra. Dyrygował większością orkiestr filharmonicznych w Polsce: Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Barokową "Arte dei Suonatori", "Operą na Zamku" w Szczecinie i Warszawską Operą Kameralną; nagrywał z Polską Orkiestrą Radiową.

Z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, London Mozart Players, City of Birmingham Symphony Orchestra, Drottningholm Baroque Ensemble, Orquestra Sinfonica de Sao Paulo występował w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech, Brazylii, Francji i Austrii.

W kwietniu 2004 r. otrzymał medal Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W 2010 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przyznał mu najstarsze polskie odznaczenie regionalne – Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. W czerwcu 2007 r. wygrał konkurs Fundacji Murray-Smith Laird i London Symphony Orchestra, dzięki któremu wyróżniony został zaproszeniem do współpracy z orkiestrą w ramach prestiżowego programu objętego osobistym patronatem Sir Colina Davisa.

Z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) otwierał obchody 50-lecia Parlamentu UE. Tym samym stając się pierwszym dyrygentem w historii, który wystąpił w sali obrad Parlamentu Europejskiego.

Był twórcą i dyrektorem artystycznym najbardziej spektakularnego sukcesu programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE - I, CULTURE Orchestra. Wraz z zespołem tym odbył pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego tournee po najbardziej prestiżowych salach koncertowyh 7 stolic europejskich i wystąpił na uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej 11 listopada roku Prezydencji.

W lutym 2013 roku z Państwową Filharmonią w Mińsku otwierał obchody Roku Lutosławskiego na Białorusi, a od czterech lat jako stały dyrygent gościnny współpracuje z Narodowym Konserwatorium Gruzji. Przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych jest jednocześnie niezwykle aktywny na polu polskiej dyplomacji kulturalnej w krajach Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina).

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook