Dodana: 7 maj 2019 10:48

Zmodyfikowana: 7 maj 2019 10:48

Dusza rwie się do śpiewu – festiwal muzyki cerkiewnej w Hajnówce

38. Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej rozpoczęły się wczoraj koncertem zdobywcy Grand Prix ubiegłorocznej edycji festiwalu - Chóru Metropolitarnego Okręgu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej z Ałma-Aty w Kazachstanie. Festiwal odbywa się pod patronatem Prezydenta RP oraz Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Zarząd Województwa Podlaskiego – reprezentowany podczas koncertu inauguracyjnego przez wicemarszałka Stanisława Derehajło – wsparł finansowo organizację tych niezwykłych spotkań z muzyką prawosławia.

Ilustracja do artykułu 38.hajnowskieDniMuzykiCerkiewnej-inauguracja.jpg

- Do duszy ludzkiej nic tak szybko nie przenika, jak muzyka – na słowa Platona powołał się w swoim liście skierowanym do uczestników festiwalu JE Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski.  -  Trudno jest znaleźć taką religię, która by swoje obrzędy sprawowała w ciszy. W cerkwi prawosławnej dusza wierzącego sama rwie się do śpiewu, oddając w sposób poetycki hołd Królowi Królów i wyraża to, co nie da się wyrazić słowem mówionym. (…) Śpiew cerkiewny pomaga w odnalezieniu równowagi, wprowadza w nastrój modlitewny, prowadzi duszę i ciało do pełnej harmonii zmysłów, pomaga zwrócić się do Boga, skłania do wzajemnej miłości i jednomyślności. Dlatego jest nam tak dobrze razem w świątyni wnikać w piękno cerkiewnego śpiewu. (…) bo pamiętajmy, że śpiew cerkiewny nabiera pełnej wartości i mocy tylko w świątyni – podkreślił w piśmie Metropolita.

Prestiżowe wydarzenie krajowe

W koncercie inauguracyjnym udział wzięło wielu znakomitych gości: przedstawicieli duchowieństwa, rządu, dyplomaci, parlamentarzyści, samorządowcy wielu szczebli i cała rzesza miłośników muzyki cerkiewnej, którzy wypełnili sobór Św. Trójcy po brzegi.

- Jestem pierwszy raz na festiwalu w Hajnówce, to piękny koncert i bardzo ważny festiwal, czego dowodem jest objęcie go patronatem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę – mówił dziennikarzom Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który podczas oficjalnej inauguracji odczytał list, w którym Prezydent RP napisał m.in.: „Muzyka cerkiewna współtworzy dziedzictwo kulturowe Rzeczypospolitej, zajmuje także znaczące miejsce w europejskiej kulturze muzycznej. Dlatego cieszę się, że zainaugurowane przed laty w Hajnówce, będącej ważnym ośrodkiem życia duchownego polskiego prawosławia, skromne spotkanie parafialnych chórów z upływem lat przeobraziło się w jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w dziedzinie wokalistyki chóralnej w naszym kraju.”

Wyrazy uznania dla organizatorów i pozdrowienia uczestnikom festiwalu od premiera Mateusza Morawieckiego przekazał także europoseł Karol Karski. – Pan premier prosił o przekazanie również tego, iż ma olbrzymią satysfakcję z faktu, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogło przyczynić się do organizacji festiwalu obejmując go swoim mecenatem, aby był kontynuowany dla naszego wspólnego dobra – mówił podczas inauguracji.

Koncerty w regionie, wystawy w Hajnówce

Od środy do piątku w przesłuchaniach konkursowych w hajnowskim soborze Św. Trójcy weźmie udział 30 chórów m.in. z Polski, Białorusi, Czarnogóry, Finlandii, Macedonii Północnej, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii czy Ukrainy. Festiwalowi towarzyszyć będą również prezentacje chórów poza Hajnówką, np. w Białymstoku, Warszawie, Krakowie, Bielsku Podlaskim, Kleszczelach, Michałowie i Gródku.

Od wtorku (7 maja br.) goście i uczestnicy festiwalu będą mogli również oglądać kilka wystaw przygotowanych specjalnie na festiwal, to m.in. : ekspozycja zbioru  płyt winylowych dzieł najbardziej znanych kompozytorów muzyki cerkiewnej, wystawę fotograficzną przydrożnych, podlaskich krzyży i kapliczek a także prace laureatów konkursu „Obrazy usłyszane w cerkwi” –skierowanego dzieci i młodzieży oraz „Śpiewem malowane”, w którym udział wzięli twórcy dorośli. Wystawy prezentowane są w salach parafialnych oraz w hajnowskim Domu Kultury.

art, mn

fot. www.festiwal.cerkiew.pl

 

facebook