Dodana: 28 lipiec 2015 13:48

Zmodyfikowana: 28 lipiec 2015 14:00

Dramatyczne wakacje nastoletnich białostoczan. VIII edycja "Lata w Teatrze"

Teatr to ich pasja, nic dziwnego, że 50 młodych białostoczan bez żalu poświęciło dwa tygodnie wakacji, by wziąć udział w warsztatach organizowanych w białostockim Teatrze Dramatycznym „Lato w teatrze”. Już 2 sierpnia efekty pracy młodych adeptów sztuki dramatycznej będziemy mogli podziwiać w napisanym i zagranym przez nich przedstawieniu „Bialystok i akalice”.

Ilustracja do artykułu lwt2015_dzien6 (3 of 21).jpg

- Zawsze nas interesowało, jak wygląda teatr od kulis, jak przebiega praca nad spektaklem. Teraz, nareszcie mamy taką możliwość – przyznaje jedna z uczestniczek projektu Andżelika Romaniuk.

Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Białymstoku realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Teatr Okno, Fundacją Teatr PAPAHEMA oraz Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Współfinansuje to Prezydent Miasta Białegostoku.

- Zajęcia podzielone są na grupy: aktorskie, scenograficzne i promocyjne. Każdy z uczestników bierze w nich udział – mówi Monika Bania, koordynator projektu. - Na „Lato w teatrze” można się natknąć w całej Polsce, w białostockiej edycji udział bierze ok. 50 uczestników w wieku od 15 do 19 lat.

- W czasie zajęć możemy poznać elementy warsztatu, który musi posiadać aktor, scenograf, bądź osoba zajmująca się promocją wydarzenia kulturalnego. Pracujemy nad wszystkim, co dotyczy powstania i promowania spektaklu. Poszerzamy horyzonty naszej wyobraźni, rozwijamy swój twórczy potencjał, uczymy się kreatywności. Wszyscy jesteśmy pełni zapału do pracy. Zajęcia odbywają się już od tygodnia i jesteśmy już w połowie drogi. Naszą przysłowiowa „meta” to pokaz finałowy, który odbędzie się 2 sierpnia – przyznają uczestnicy warsztatów.

Podczas warsztatów uczestnicy sięgają do tekstów kultury związanych z Podlaskiem, m.in. twórczości Kaufmana, Karnego, Strumiłły, Redlińskiego, Wołkowa, Tarasewicza, Karpowicza, Bagińskiego, ale też i tekstom, gdzie na pierwszy plan wysuwa się miejsce pochodzenia twórców, jak np. „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza, „Wielopole, Wielopole" Tadeusza Kantora czy „Piaskowa góra" Joanny Bator.

Zainspirowani tym i sam postanowili sięgnąć po Genius loci, odczytywany współcześnie jako duch miejsca, siła władająca lub opiekująca się określoną przestrzenią to zjawisko wyczuwalne dla przybywającego z zewnątrz, ale trudne do zdefiniowania. Tak powstał pomysł na spektakl „Bialystok i akalice”, gdzie jak sami zapowiadają chcą z przymrużeniem oka podejść do swojego miejsca pochodzenia. Młodzi artyści na efekty swojej pracy zapowiadają 2 sierpnia. Odbędą się wówczas dwa spektakle o godz. 16 i 18. Wstęp wolny.

Fot.: Jędrzej Bania/ Lato w Teatrze

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook