Dodana: 26 lipiec 2017 20:01

Zmodyfikowana: 26 lipiec 2017 20:01

Coraz więcej czytelników, coraz bardziej nowoczesna - Książnica Podlaska w liczbach

W pierwszym półroczu 2017 roku odnotowaliśmy znaczny wzrost liczby osób korzystających z usług Książnicy Podlaskiej - informuje dyrektor Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek. Najwięcej nowych Czytelników założyło karty w siedzibie głównej biblioteki przy ul. M. Skłodowskiej-Curie oraz w otwartej w połowie stycznia br. Filii nr 4 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 36 (osiedle TBS), gdzie do końca czerwca zapisało się ponad 2000 osób. W sumie, w siedzibie głównej oraz 16 filiach Książnicy Podlaskiej ogólna liczba użytkowników w pierwszym półroczu br. wyniosła 36 534, czyli o ponad trzy tysiące osób więcej niż w podobnym okresie roku ubiegłego.

Ilustracja do artykułu ksiaznica podlaska-14.jpg

Co ważne, Biblioteka odnotowała wzrost liczby odwiedzin w swoich siedzibach - aż 170 860, czyli o 17 961 odwiedzin więcej niż w tym amym czasie roku ubiegłego. Wypożyczono też znacznie więcej książek - 432 603, to jest o 48 532 pozycje więcej. Wzrost liczby wypożyczeń dotyczył głównie książek, ale też audiobooków, czasopism i jednostek zbiorów specjalnych (nuty, płyty CD i winylowe z muzyką, tzw. książka mówiona na kasetach magnetofonowych).

Wzrosła także liczba odwiedzin w czytelniach Książnicy: wyniosła 41.712 (wzrost o 12.293). Udostępniono w czytelniach 97.418 wol. (wzrost o 29.938), w tym 55.207 wol. książek (wzrost o 18.287), 38.874 czasopism bieżących (wzrost o 13.748).
- Tu również dysponujemy bogatą ofertą: w Czytelni Głównej w wolnym dostępie znajduje się ok. 60 tys. książek oraz 233 tytułów czasopism, w tym 18 regionalnych – podkreśla Jolanta Gadek i dodaje - W naszej ocenie wzrost liczby Czytelników korzystających z wypożyczalni i czytelni to efekt szeregu przemyślanych i długofalowych działań. Więcej uwagi poświęciliśmy zakupom zbiorów, poszerzając ofertę. Na ten cel w pierwszym półroczu wydaliśmy ponad 230 tys. zł, nabywając 12 086 pozycji. Były to głównie książki: nowości wydawnicze z literatury pięknej, historii, prawa, poradniki, przewodniki, literatura w językach obcych, książki drukowane dużą czcionką dla osób niedowidzących, książki do nauki języków, ale też: komiksy, więcej niż poprzednio audiobooków, także w języku angielskim, płyty CD i winylowe  z muzyką.

Dyrektor Ksiażnicy podkreśla, że wpływ na dokonywane zakupy mieli przede wszystkim Czytelnicy.
 - Wsłuchaliśmy się w głosy Czytelników, którzy podpowiadali, co chcieliby znaleźć na naszych półkach (np. audiobooki w jęz. angielskim). To także efekt wzmożonych działań promujących czytelnictwo oraz Książnicę: więcej spotkań autorskich, obecność na Targach Książki i osiedlowych festynach, włączenie się do ogólnopolskich akcji typu „Narodowe Czytanie”, „Noc muzeów”, „Noc bibliotek”, podczas których pracownicy Książnicy zachęcali do wizyt w bibliotece, informując o zbiorach, adresach filii itp.

Czytelnicy polubili wolny dostęp do książek w Wypożyczalni Głównej (ok. 60 tys. woluminów), a także ofertę Czytelni Głównej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie. W roku szkolnym z miesiąca na miesiąc rosła liczba maturzystów oraz studentów odwiedzających czytelnię, zwiększyła się także liczba pań korzystająca z prasy oraz poradników. Akceptację Czytelników niewątpliwie zyskała także nowa filia na os. TBS wyposażona zgodnie z najnowszymi standardami. Kontynuując podnoszenie jakości świadczonych usług Książnica Podlaska zamierza do końca III kwartału 2017 r. zakończyć remont Filii nr 3 przy ul. Ciepłej.

W omawianym okresie zdigitalizowano 972 obiekty – głównie wydania regionalnej prasy, która sukcesywnie w postaci zbiorów cyfrowych jest udostępniana w Bibliotece Cyfrowej. Dzięki temu zmniejszyło się zainteresowanie udostępnianie czasopism oprawnych, co pozwala je lepiej chronić przed zniszczeniem, wzrosła za to znacząco liczba wyświetleń publikacji pochodzących z zasobów Książnicy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej. W pierwszym półroczu wyniosła ona 1.274.435 – wzrost aż  o 250569.

We wszystkich placówkach Książnicy w pierwszym półroczu zorganizowano 1.278 imprez (wzrost o 706 w porównaniu do analogicznego okresu ubr), w tym: wystawy i prezentacje  – 145, imprezy literackie – 182 (m.in. spotkania autorskie, promocje książek, konkursy literackie, dyskusje o książkach), inne – 951 (lekcje i wycieczki biblioteczne oraz zwiedzanie bibliotek, pogadanki i odczyty, konkursy nieliterackie, zajęcia i warsztaty plastyczne, językowe, ornitologiczne, koncerty, konferencje).

W imprezach organizowanych przez Książnicę Podlaską (Biblioteka Główna i filie) uczestniczyło około 25 216 osób.

Książnica Podlaska rozszerza także działalność naukową oraz współpracę międzynarodową. 7 czerwca 2017 r. została zawarta umowa oraz podpisano list intencyjny o współpracy pomiędzy Książnicą Podlaską a Regionalną Narodową Biblioteką „P. R. Sławejkow” w Wielkim Tyrnowie. W ub.r. podobną umowę Książnica zawarła z biblioteką z Odessy a w latach wcześniejszych z bibliotekami z Grodna i Wilna. W pierwszym półroczu br. Książnica Podlaska była organizatorem lub współorganizatorem 5 konferencji naukowych, a niezależnie od tego pracownicy Działu Naukowego uczestniczyli w szeregu kolejnych konferencji oraz ukazały się ich artykuły w pokonferencyjnych publikacjach książkowych oraz czasopismach naukowych. Ponadto przekształcono „Bibliotekarza Podlaskiego” z półrocznika w kwartalnik, zwiększając tym samym prestiż tego, coraz bardziej rozpoznawalnego w środowisku humanistów całej Polski, czasopisma naukowego.

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook