Dodana: 27 czerwiec 2016 09:08

Zmodyfikowana: 27 czerwiec 2016 09:09

Chór OiFP śpiewa i nagrywa "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej weźmie udział w projekcie artystycznym, którego efektem, oprócz cyklu koncertów, będzie także płyta z nagraniem „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego zrealizowana wspólnie z filharmonikami poznańskimi. Chór zaśpiewa w Koninie (25 czerwca), Poznaniu (29 czerwca) i w Berlinie (30 czerwca). W Koninie wystąpi podczas koncertu plenerowego na Rynku miasta, w Poznaniu w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza jako gwiazda Nadzwyczajnego Koncertu Marszałkowskiego i w Berlinie w Konzertsaal der Universitat der Kunste Berlin.

Ilustracja do artykułu Chór_OiFP_koncert_jubileuszowy.jpg

W partiach solowych wystąpią: Wioletta Chodowicz – sopran, Robert Gierlach – baryton, Wojtek Gierlach – bas. Na organach zagra Sławomir Kamiński. Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowała Violetta Bielecka. Wykonawcom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

 

Oratorium „Quo vadis” jest uznawane za najsłynniejsze dzieło Nowowiejskiego. Inspiracją do jego powstania była powieść Henryka Sienkiewicza. Utwór Feliksa Nowowiejskiego spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności na całym świecie – w okresie międzywojennym prezentowany był ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk.

 

Utwór jest pięcioczęściową kantatą na sopran, baryton i bas, chór mieszany, organy i orkiestrę symfoniczną. Jego styl nawiązuje do gatunku grand opera Meyerbeera oraz wskazuje na pokrewieństwo ze stylem oratoryjnym Haendla, zwłaszcza w partiach chóralnych. Feliks Nowowiejski skomponował dzieło w 1903 roku. Jego premiera odbyła się w 1907 roku w Usti nad Łabą i spotkała się z uznaniem wśród słuchaczy. Mimo to kompozytor nie był zadowolony z jego kształtu i dokonał w nim korekt. W ostatecznej wersji oratorium zabrzmiało w 1909 roku w Amsterdamie. W przerwie koncertu królowa Wilhelmina uhonorowała Nowowiejskiego pierścieniem i wieńcem ze wstęgami w barwach narodowych Holandii.

 

Feliks Nowowiejski - kompozytor, dyrygent, autor muzyki do "Roty" - jest patronem 2016 r.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook