Dodana: 20 grudzień 2016 08:59

Zmodyfikowana: 20 grudzień 2016 08:59

Boćki - historia zapamiętana

Taki tytuł nosił projekt, który został przeprowadzony w gminie Boćki w ciągu ostatniego półrocza. Magdalena Stopa i Teresą Modzelewska nagrywały wspomnienia osób, które mając już za sobą osiemdziesiąte urodziny, pamiętają Polskę sprzed wybuchu II wojny światowej. Ich dzieciństwo przypadło na lata trzydzieste, a czasem nawet na lata dwudzieste XX wieku i rozegrało się w realiach bardzo odmiennych od obecnych.

Ilustracja do artykułu DSC03486.JPG

Podczas spotkań z naszymi rozmówcami dowiedziałyśmy się jak przed laty obchodzono święta, wysłuchałyśmy opowieści o dawnych sposobach uprawy roli, metodach budowania drewnianych domów, zanikających już technikach rzemieślniczych. Nasi rozmówcy dobrze pamiętali też dramatyczne wojenne wydarzenia, zmieniających się okupantów, partyzantkę. W trakcie spotkań miałyśmy możliwość obejrzenia starych rodzinnych zdjęć, w niektórych przypadkach wykonanych jeszcze w czasach carskich..

Zeskanowane fotografie i opracowane nagrania przekazałyśmy do Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią w Warszawie, gdzie zgromadzone są jedne z największe w kraju zbiory nagrań biograficznych. Wspomnienia mieszkańców gminy zostały tam nagrane na płyty CD. Każdy rozmówca na pamiątkę spotkania otrzymał płytę ze swoją opowieścią, drugi egzemplarz został przekazany do Gminnej Biblioteki Publicznej w Boćkach, a trzeci złożony w zbiorach Archiwum.

Planujemy w nadchodzącym roku kontynuować tę pracę. Będziemy poszukiwały kolejnych osób, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami, udostępnić stare zdjęcia lub dokumenty.

Kolekcja nagranych i opracowanych przez nas wspomnień najstarszych mieszkańców gminy Boćki będzie mogła w przyszłości posłużyć jako pomoc szkolna podczas lekcji historii, stanie się też cennym źródłem dla pracy historyków.

W niedzielę 18 grudnia odbyło się spotkanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Boćkach podsumowujące projekt. Obecni byli nasi rozmówcy, ich rodziny, przedstawicielki Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego: Helena Marcinkiewicz i Edyta Jurkiewicz, Dorota Kędra- Ptaszyńska radna wojewódzka, Wójt Gminy Boćki Stanisław Derehajło, przedstawiciele Stowarzyszenia Klekociaki, wicedyrektor Zespołu Szkół w Boćkach Anetta Malinowska i mieszkańcy gminy Boćki.

Dziękujemy wszystkim rozmówcom, a także Marszałkowi Województwa Podlaskiego, który przekazując dotację Stowarzyszeniu "Klekociaki" umożliwił realizację tego projektu.

Magdalena Stopa, Teresa Modzelewska 

oprac.ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook