Dodana: 3 czerwiec 2016 09:02

Zmodyfikowana: 3 czerwiec 2016 09:02

Biografie w Czytelni Słów

Ilustracja do artykułu biografie.jpg

Dlaczego tak chętnie podglądamy literackie terytorium życia artystów, naukowców, polityków ? „Biografia to ściśle określony obszar ograniczony od północy przez historię, od południa przez fikcję, od wschodu przez nekrolog, a od zachodu przez nudę” – tak gatunek ten scharakteryzował brytyjski biograf Philip Guedalla.

Po tę formę  literacką często sięgają czytelnicy w Polsce. Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2011 roku wynika, że biografie zajmują 3 miejsce (na 18 możliwych) wśród najchętniej wybieranych gatunków. Co więcej, stanowią jeden z nielicznych gatunków, który zyskał na zainteresowaniu, a nie stracił.

Czytając biografię, podglądamy czyjeś życie, zaglądamy przez dziurkę od klucza, podsłuchujemy, podkradamy intymny pamiętnik, czytamy prywatne listy. Oto jest prawdziwy czar biografii. Można by powiedzieć, że łamiemy wszelkie zasady dotyczące poszanowania cudzej prywatności, gdy nie fakt, że mamy do tego prawo za zgodą wydawcy. 

"Na spotkaniu 3 czerwca postanowiliśmy porozmawiać o biografiach artystów. Jak zawsze prosimy o wybranie najważniejszych cytatów i fragmentów  wybranych biografii i odczytanie ich podczas Czytelni Słów. Jesteśmy przecież miłośnikami również głośnego czytania. Jak zawsze aktywnych uczestników nagrodzimy książkami. Zapraszamy również tych, którzy chcą tylko posłuchać i dołączyć do Czytelni Słów po wakacjach. Na następne wrześniowe spotkanie wybierzemy kolejną propozycję lektury, o wyborze tytułu zadecyduje jak zawsze większość klubu kochających książki." - zachęca Bożena Bednarek.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Szukamy Polski oraz stowarzyszenie Akademia plus 50 a także współorganizator: Książnica Podlaska im. Ł .Górnickiego  zapraszają.. Spotykamy się w nowej siedzibie Książnicy Podlaskiej przy u; Skłodowskiej-Curie 14 A (VI piętro).

Wstęp wolny.


Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook