Białystok w łunie światowej pożogi wojennej. Wystawa czasowa w białostockim Ratuszu
Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza pokazuje rejon działań wojennych w latach 1914 – 1918 na terenie dzisiejszego województwa podlaskiego. Zawiera bogaty, często nigdy nie publikowany materiał fotograficzny.
Są to w przeważającej mierze zdjęcia i pocztówki niemieckie ilustrujące zajęcie między innymi Kolna, Grajewa i innych miejscowości. Jest to wystawa plenerowa prezentowana na dziedzińcu muzealnego ratusza.
Druga część wystawy prezentowana jest w salach ratusza. Poświęcona jest wydarzeniom w samym Białymstoku. Prezentowanych jest ponad 120 archiwalnych fotografii z tego okresu. Komentarzem do nich są fragmenty wspomnień Stefana Brzostowskiego, opublikowane w 1935 roku w białostockiej gazecie „Echo białostockie”. Prezentowane są też interesujące eksponaty z tamtego okresu. Jednym z najciekawszych jest pamiątkowa broszka niemiecka „Pamiątka z Białegostoku” z sierpnia 1915 roku. Pokazane są też karty żywnościowe i pieniądze zastępcze emitowane w Białymstoku w latach 1915-1916 oraz okupacyjna prasa. Wiele z tych eksponatów pokazywanych jest po raz pierwszy.
28 lipca 1914 roku wybuchła Wielka Wojna nazwana później pierwszą wojną światową.
Już w sierpniu w wyniku niemieckiej ofensywy w Prusach Wschodnich dzisiejszy obszar północno wschodniej Polski był miejscem ciężkich walk. Jednak sam Białystok nie odczuwał w sposób bezpośredni skutków trwającej wojny.
Dopiero wiosną 1915 roku rozpoczęły się regularne naloty niemieckie, a od lipca Rosjanie rozpoczęli ewakuację z miasta. Doprowadziła ona do całkowitej ruiny miejscowy przemysł.
13 sierpnia 1915 roku Białystok zajęli Niemcy. Rozpoczęła się trwająca do lutego 1919 roku okupacja.
Ekspozycje prezentowane są do końca września 2015 r.