Dodana: 10 czerwiec 2015 10:16

Zmodyfikowana: 10 czerwiec 2015 10:16

Białystok. Trwa głosowanie na projekty kulturalne

12 projektów w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego znalazło się w III edycji konkursu „Kultura dla obywateli”. Teraz to białostoczanie zdecydują, które z nich zostaną zrealizowane.

Ilustracja do artykułu choir-305352__180.png

9 czerwca rozpoczęła się ankieta w ramach III edycji konkursu „Kultura dla obywateli”.
Do 18 czerwca do godziny 15.30 na   www.bialystok.pl   można wskazywać, który z 12 projektów powinien zostać zrealizowany. Następnie projekty zostaną poddane ocenie punktowej, zgodnie z kryteriami określonymi w warunkach konkursu. Wyniki ankiety będą miały wpływ na decyzję o ostatecznym przyznaniu dotacji. Dofinansowanie uzyska maksymalnie pięć przedsięwzięć spośród ofert, które otrzymają największą liczbę punktów.

Projekty zakwalifikowane do III edycji „Kultury dla obywateli” to:

1.            … Tańcz razem z nami… (Fundacja „Artystyczna Fama”, Białostockie Centrum Promocji Kultury). Zadanie publiczne pn. „Tańcz razem z nami” ma na celu zaprezentowanie dwóch ściśle ze sobą powiązanych gatunków sztuki (muzycznej i tanecznej), obejmuje trzy rodzaje wydarzeń artystycznych. Całość rozpocznie Koncert Galowy w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2, na którym do muzyki w wykonaniu Podlaskiej Orkiestry Salonowej tańczyć będzie (walca wiedeńskiego, tango, passo doble, sambę, cha-cha, rock&rolla) Formacja Taneczna KADRYL z Białegostoku (aktualni Mistrzostwie Świata  Tańca Artystycznego Federacji WADF), a piosenki z repertuaru Franka Sinatry, Deana Martina, Mieczysława Fogga, Hanki Ordonówny i Eugeniusza Bodo zaśpiewają soliści Opery i Filharmonii Podlaskiej - Maciej Nerkowski i Mateusz Stachura.

W następnych dniach w Kawiarni Fama odbędą się dla mieszkańców Białegostoku czterodniowe warsztaty taneczne (nauka walca, tanga, samby, swinga i bluesa) prowadzone przez Justynę Cichosz i Gracjana Konstantynowicza (zawodowa para taneczna, trenerzy Formacji KADRYL). Całość  zakończy impreza taneczna przy muzyce na żywo, umożliwiająca uczestnikom warsztatów sprawdzenie i wykorzystanie w praktyce nabytych umiejętności - z udziałem prowadzących, fordanserów oraz pokazami tanecznymi Mistrzów Polski Formacji w Tańcach Standardowych.

2.            Warsztaty Gospel (Kościół Chrześcijan Baptystów). Trzecia edycja warsztatów gospel, która odbędzie się w październiku 2015 r., z udziałem chóru Trzecia Godzina Dnia. Warsztaty Gospel poprowadzą doświadczeni instruktorzy z chóru TGD. Podczas trzech dni wypełnionych intensywnymi próbami uczestnicy warsztatów stworzą Chór Gospel. W warsztatach weźmie udział 15-200 osób, natomiast w koncercie finałowym ok. 450 osób. Warsztaty wokalne odbywać się będą w Kościele Chrześcijan Baptystów, przy ul. Kujawskiej 22, w Białymstoku, natomiast koncert finałowy w kinie Forum, przy ul. Legionowej 5.

3.            Aria w Galerii (Parafia Chrystusa Króla w Białymstoku). Projekt zakłada zorganizowanie 10 koncertów muzyki klasycznej, podczas których prezentowane będą, przez uznanych artystów śpiewaków z Białegostoku i z zagranicy (m.in. z Wiednia): polskie pieśni i arie operowe, muzyka cerkiewna, oratoryjna, kantatowa, a także muzyka ludowa, charakterystyczna dla kultury mniejszości narodowych zamieszkujących Białystok. Koncerty będą się odbywały, w zależności od swojego charakteru, w Parafii Chrystusa Króla oraz Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. 

4.            Wychowanie przez sztukę (Towarzystwo Przyjaciół Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku). W roku 2015 przypada X-lecie organizacji seminariów Wychowanie Przez Sztukę. Projekt rozpocznie otwarta dla wszystkich uczestników konferencja KO-RESPONDENCJA. NA STYKU SZTUK.  Celem konferencji jest zastanowienie się nad szeroko pojętymi kontekstami sztuki, jej wielowymiarowością i wzajemnym przenikaniem się różnych dyscyplin.

Konferencja KO-RESPONDENCJA. Na styku sztuk ma rozbudzić zainteresowanie różnymi dziedzinami sztuki i być pretekstem do poszukiwań twórczych. Dla uczestników warsztatów to pretekst do twórczego nauczania i rozwijania zainteresowań kulturą wszystkich odbiorców sztuki od najmłodszych do najstarszych. Konferencja będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

Odbiorcą warsztatów jest grupa nauczycieli, którzy dzięki spotkaniom Wychowanie Przez Sztukę uczą się aktywnego nauczania, innowacyjnych metod pracy z najmłodszymi dziećmi i poznają programy edukacji artystycznej. Za ich pośrednictwem – projekt Wychowania Przez Sztukę trafia do znaczącej większości szkół i przedszkoli Białegostoku. W projekcie przekazuje się nowe narzędzia pracy, aby poprzez nauczycieli rozwijać w dzieciach potrzebę kontaktu ze sztuką.

Uczestnicy otrzymują materiały przystosowane do natychmiastowego wdrożenia w życie. Gotowe materiały wydawnicze pozwalają im na utrwalenie pomysłów i błyskawiczne zastosowanie ich w pracy z dziećmi.  

5.            Kulturalne Polowanie z Hetmanem – festyn rekonstrukcyjny (Fundacja „Pro Anima”). Tradycje związane z polowaniami i łowiectwem były bardzo bliskie Hetmanowi Branickiemu, o czym świadczą pozostałości w nazwach dzielnic Białegostoku tj. Las Zwierzyniecki czy Bażantarnia. Zgodnie ze zwyczajami łowieckimi po św. Hubercie (3 XI) organizuje się polowania „hubertowskie” jako zazwyczaj pierwsze polowanie w sezonie jesiennym, a łowom nadaje się szczególnie uroczysty charakter. W przypadku Branickich ten uroczysty charakter jesiennych polowań wynika też z faktu obchodzenia Imienin Hetmanowej w dniu 19 listopada, które poprzedzane były wielkim polowaniem w okolicach Białegostoku. W nawiązaniu do tych tradycji KULTURALNE POLOWANIE Z HETMANEM poprzedzałoby Festiwal Sztuk Dawnych Imieniny Izabeli Branickiej i prezentowałoby w przystępnej formie - podczas festynu - staropolskie zwyczaje łowieckie, które w dużej części przetrwały do naszych czasów.

Impreza odbędzie się 14 listopada 2015, w sobotę, w godzinach od 12:00 do 19:00. Będą składały się na nią: Jarmark łowiecki, Koncert zespołu Capella Zamku Rydzyńskiego - reprezentacyjnego zespołu Muzyki Myśliwskiej; koncert Jacka Kowalskiego z zespołem Monogramista – „Dumki Sarmackie; koncert Zespołu Muzyki Dawnej Jerycho – „Pienia Sarmackie - śpiewy naszych ojców”.

6.            Cykl koncertów Muzycznych (Fundacja Nasza Przyszłość). Cykl koncertów jest przedsięwzięciem skierowanym do młodych i starszych mieszkańców Białegostoku. Ma ono wzbogacić ofertę kulturalną miasta i stanowić dodatkową imprezę, mogącą zaspokoić potrzeby kulturalne mieszkańców. Fundacja planuje zaprosić znanych wykonawców z regionu oraz z Polski. Planowany jest występ ośmiu artystów, takich jak: Byen, Polska B, No Logo, Monilove–Monilove, Bracia i Siostry, Red Emprez, Martyna Faustyna Zaniewska, Bobby The Unicorn. Wszystkie koncerty będą grane na scenie Studia Rembrandt Polskiego Radia Białystok oraz transmitowane na żywo na antenie Polskiego Radia Białystok. Przygotowanych zostanie 8 koncertów, granych w niedzielne popołudnia, dwa razy w miesiącu w okresie wrzesień-grudzień 2015 r. Udział w koncertach będzie bezpłatny. Bilety będą dostępne na antenie Polskiego Radia Białystok, na portalach internetowych, na portalach społecznościowych.

7.            „Teatr Pozytywny” (Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym). W ramach zakładanego projektu powstać ma stała scena teatralna pod nazwą Teatr Pozytywny, na której występować będą osoby niepełnosprawne, zrzeszone w białostockich organizacjach pozarządowych i szkołach. W tym celu wynajęty zostanie budynek spełniający wszelkie warunki umożliwiające swobodny dostęp oraz poruszanie się po nim osób z różnymi dysfunkcjami. Nawiązana zostanie współpraca z  organizacjami pozarządowymi, placówkami oświatowymi i Domami Pomocy Społecznej w celu stworzenia nowych, bądź wspierania i reaktywowania istniejących grup teatralnych. Planowane jest wystawienie pięciu sztuk teatralnych.

8.            East Games United 2015 – Białostocki Festiwal Gier (Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego i Wyrównywania Szans Sokrates). Zadanie jest imprezą interdyscyplinarną zaspokajającą potrzeby kulturalne mieszkańców Białegostoku oraz aktywizujące ich w dziedzinie fantastyki oraz kultury gier. Projekt łączy w sobie cechy trzech przedsięwzięć o podobnej specyfice:

•             festiwalu fantastyki, czyli spotkań z pisarzami oraz wydawnictwami traktującymi o tematyce fantasy, science-fiction,

•             turniejów e-sportowych, podczas których lokalni, krajowi oraz zagraniczni gracze będą mogli rywalizować o nagrody oraz przedstawić zjawisko e-sportu jako kulturalne novum mieszkańców Białegostoku;

•             konferencji gier i branży elektronicznej, na której odbywają się spotkania, panele i wykłady przeprowadzone przez twórców gier video, z Polski i zagranicy;  odbiorcy mogą poznać zjawisko kultury gier video, jego wpływu na społeczeństwo oraz możliwości jakie dają.

9.            "Białostocki Finał Akcji - Tornister pełen uśmiechów” (Caritas Archidiecezji Białostockiej). W ramach realizacji zadania odbędzie się koncert charytatywny – „Tornister pełen uśmiechów”. W trakcie koncertu wystąpią schola Winnica, białostocki zespół Whitestok, zespół Arka Noego oraz Luxtorpeda. Koncert odbędzie się 30 sierpnia od godziny 16.30 do 21.00 na placu w centrum Białegostoku. Będzie to wydarzenie artystyczne na najwyższym poziomie, ale nie tylko. Będzie to koncert charytatywny, który ma na celu zwrócić uwagę na dzieci, których rodzice nie są w stanie zapewnić im materiałów do nauki. W trakcie imprezy białostoczanie będą mieli możliwość podzielenia się przyborami szkolnymi z ubogimi dziećmi.

10.          Koncert muzyczny talentów Podlasia Wschodzące Podlasie (Fundacja Rock&Roll Dzieciom w Białymstoku). Projekt Koncert Podlaskich Talentów „Wschodzące Podlasie” ma na celu przygotowanie, realizację i wystawienie koncertu na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Ideą projektu jest stworzenie oferty kulturalnej dla mieszkańców miasta Białystok promującej zespoły lokalne. Projekt jest adresowany do wszystkich zainteresowanych kulturą  i sztuką: twórców, badaczy, jednostek promujących kulturę, mediów, amatorów muzyki i jej wszystkich fanów. Wykonawcami koncertu będzie 8 podlaskich zespołów: „Bad girls”, „Polska B „ „Patree C”, „Black Sheep” , „Akustyczni”, „Ale gramy”, „Crash Band”, „Cochise”. Uzupełnieniem koncertu będą wizualizacje tematyczne nawiązujące do treści utworów w kontekście naszego regionu prezentowane przy pomocy projektora. Wizualizacje przygotowane zostaną we współpracy kadry projektu z wykonawcami koncertu.

Projekt „Wschodzące Podlasie” ma na celu zaspokojenie potrzeb kulturalnych mieszkańców naszego miasta i ich aktywizację w dziedzinie kultury poprzez realizację koncertu oraz stymulację kreatywności wykonawców i odbiorców poprzez uzupełnienie koncertu o wizualizacje.

11.          Koncert charytatywny na rzecz dzieci niepełnosprawnych z udziałem Anny Marii Jopek (Fundacja im. Rodziny Czarneckich). Koncert Anny Marii Jopek odbędzie 7 listopada 2015 r. na dużej sali Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku przy ulicy Odeskiej 1. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane najnowsze utwory piosenkarki. Podczas imprezy odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy na operację serca Michała  Łukawskiego.

12.          Disney - bajeczna muzyka (Białostockie Stowarzyszenie Artystyczne "Pro Musica"). Projekt  zakłada przeprowadzenie koncertu, rejestrację materiału muzycznego, wydanie płyty CD z piosenkami z bajek Walta Disneya w aranżacji na chór w wykonaniu: Chóru Żeńskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku Scholi Cantorum Bialostociensis (prawykonanie).  Zaaranżowane zostaną piosenki z następujących bajek Disneya: Kraina lodu (Frozen) – Mam tę moc, Książe Egiptu (The Prince of Egypt) – When you believe, Herkules – Od zera do bohatera, Król lew (The Lion King) – Krąg życia, Pocahontas – Kolorowy Wiatr, Dzwonnik z Notre Dame (The Hunchback of Notre Dame) – Kiedyś, Mulan – Lustro lub Zrobię mężczyzn z was, Królewna Śnieżka (Snow Whie) – Heigh Ho / Someday My Prince Will Come, Król lew (The Lion King) – The Lions Sleeps Tonight, Tarzan – Son of Man, Rogate Ranczo (Home on the Range) – Czy nastanie znów świt.

Do rozdysponowania w ramach konkursu „Kultura dla Obywateli” jest 200 tyś. zł Konkurs na realizację zadań publicznych w zakresie kultury skierowany jest do organizacji pozarządowych. Do konkursu „Kultura dla obywateli” można było zgłaszać przedsięwzięcia, które będą realizowane między 15 lipca a 31 grudnia 2015 r. Minimalna kwota wnioskowanej dotacji wynosi 30 tys. zł, a maksymalna 100 tys. zł. Dofinansowanie otrzyma od jednego do pięciu przedsięwzięć. 

 

Konkurs „Kultura dla obywateli” odbywa się w naszym mieście już po raz trzeci. W 2013 r. wpłynęło 16 ofert, sześć projektów poddano ocenie białostoczan. Ostatecznie przyznano cztery dotacje. W 2014 r. spośród 20 ofert, również sześć projektów spełniło wymogi formalne i zostało ocenionych przez mieszkańców. Przyznano wówczas cztery dotacje na: Warsztaty Gospel, Koncerty Live, Imieniny Izabeli Branickiej Festiwal Sztuk Dawnych oraz "Koncert charytatywny – Tornister pełen uśmiechów".

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook